Ligue 1

Bordo rikthehet te fitorja, Amiens kalon edhe Dijonin

Java e 15 e kampionatit francez të futbollit ka startuar sot me 3 takimet e para, ndërsa është evidentuar konfirmimi i formës së mirë të Amiensit dhe rikthimi te fitorja e Bordosë.

Këta të fundit arritën të mposhtin me rezultatin e thellë 3-0, Saint Ettien-in, pas plot 8 ndeshjesh radhazi pa fitore. Mendy kaloi Bordonë në avantazh që në minutën e 5-të, ndërsa sulmuesi brazilian Malcom dyfishoi shifrat në minutën e 31-të. Në pjesën e dytë ishte sërish Mendy që shënoi golin e 3-të dhe vulosi rezultatin final 3-0.

Amiensi vijon të konfirmojë formën e mirë këtë sezon, teksa sot kaloi pa probleme Dijonin, duke regjistruar rezultatin final 2-1. Ndryshe nga Bordo, Amiens ka 6 javë që nuk humbet, duke regjistruar 2 barazime dhe 4 fitore, ndërsa ka grumbulluar 21 pikë në këto 15 javë të para.

Në takimin e 3-të të mbrëmjes së të martës, Strasburg dhe Nantes ndanë nga një pikë, në barazimin e bardhë 0-0.

Ligue 1 do të vijojë nesër me 7 takimet e tjera të javës së 15, ndërsa renditja vijon të kryesohet nga PSG-ja, me 38 pikë, ose 9 më tepër se Lyoni e Monaco që renditen pas saj.

To Top