Futboll

Botërori i klubeve, zbulohet formati i ri

Aktualisht quhet Botërori i Klubeve por që nga viti 2021 mund të ripagëzohet si turneu i ëndrrave. Siç raporton sot “La Gazetta Dello Sport shumë shpejt një edicion i ri i këtij kompeticioni pritet t’i prezantohet këshillit të FIFA-s me qëllimin për të bërë edhe më spektakolare sfidat dhe mbi të gjitha arritjen e arkëtimit shifrave kolosale financiare të cilat më pas do t’iu shpëndahen klubeve. Sipas planit turneu do të organizohet një herë në katër vjet dhe formula parashikon në klubet pjesëmarrëse për ediconin e vitit 2021 nga Italia fqinjë të aktivizoht edhe Milani, Juventus dhe Interi.

Ideja e shumëpritur nga klubet e mëdha është organizimi i një turneu për ekipet më të forta të planetit. Një objektiv ambicioz të cilin Infantino ka vendosur ta bëjë realitet brenda një harku të shkurtër kohor. Iniciativa e tij është në rrugën e duhur për t’u sjellë në jetë ndaj tashmë mbetet vetëm për të përcaktuar detajet e Botërorit të ri për klube pasi gjithçka tjetër është gati. Infantino në të vërtetë ka zhviluar takime me 7 nga klubet e mëdha europaine pikrisht me këtë qëllij prezantimin e projketit në të cilin parashikohet që turneu të angazhojë 24 skuadra nga të cilat 8 skuadrat fituese të fazës së grupeve të sfidohen në fazën e eliminimeve direkte që në çerekfinalet e kompeticionit. 90 minuta lojë të rregullt më pas në rast barazimi kalimi direkt tek penalltitë. Një kompticion i cili zhvillohet përgjatë 18 ditëve për edicionin e 2021 datat janë fiksuar për 10- 28 qershor.
Nga 24 skuadrat pjesëmarrëse 12 pritet të jenë europaine 5 të Amerikës së Jugut 2 Afrikane, 2 Aziatike, 2 nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe 1 nga Oqeania dhe një klub i vendit organizator. FIFA po mendon që në këtë edicion pjesmarrëse të jenë klubet që kanë fituar më shumë.
Me pak fjalë një spektakël i garantuar me disa prej investitorëve të cilët janë gati të ofrojnë deri në 2 miliardë dollarë për katër edicionet e rradhës.Të ardhurat do të shkojnë për klubet me FIFA-n ë do të mbajë vetëm 100 milionë dollarë nga shifrat e përfituara për të mbuluar shpenzimet. Me pak fjalë skuadrat pjesëmarrëse do të siguronin rreth 60 milionë dollar ndërsa ato fituese rreth 130/150 milionë dollarë.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

To Top