Connect with us

Hi, what are you looking for?

Kombëtare

Botërori i minifutbollit/ Shqipëria pa fat, e pëson në fund nga Portugalia

Kombëtarja e minifutbollit e Shqipëria e nis me humbje aventurën e saj në Kupën e Botës, duke u mundur 1-0 nga Portugalia, që po zhvillohet në Essen të Gjermanisë. Skuadra kuqezi u mund minimalisht në përballjen e parë, teksa ishte e pafat. Në një atmosferë elektrizuese, ku kishte shumë tifozë kuqezi, skuadra e trajnerit Sejko goditi dy herë shtyllën, ndërkohë që pati disa mundësi të mira për të shënuar.

Kuqezinjtë e nisën menjëherë në sulm dhe brenda pesë minutave të para krijuan tre raste të rrezikshme. Pas vetëm 2 minutash, Endrit Kaca u shërbye mirë pranë zonës kundërshtare por goditja e tij ishte e lehtë për portierin Carreira.

Dy minuta më vonë, Kaca rrezikoi sërish portën e luzitanëve, kësaj radhe nga goditja e dënimit, por Carreira ndërhyri sërish shkëlqyeshëm. Në minutën e 5′, Erald Leci tentoi nga jashtë zonë por goditja e mesfushorit u ndal nga shtylla. Shqipëria ruajti të njëjtën rrezikshmëri edhe në fraksionin e dytë dhe në minutën e 31′, pas një faulli në hyrje të zonës, kuqezinjtë organizuan një skemë mjaft të mirë, por në fund goditja e Lecit nuk pati forcën e duhur.

Lexo edhe: 

Skuadra kuqezi u ndëshkua në në minutën e 37-të duke mos arritur më pas të që barazonte rezultatin. Por, provoi edhe njëherë tjetër në të 38′, aty ku Xhuljo Reçi kishte një mundësi të mirë për të shërbyer në zonë, por harkimi i tij në shtyllën e dytë ishte shumë i fortë.

Një nga momentet më emocionues të sfidës ishte paraqitja e dronit kuqezi dron (18′), i cili fluturoi mbi fushën ku zhvillohej ndeshja, teksa një flamur i Shqipërisë u valëvit në mbi impiantin e minifutbollit.
Pavarësisht humbjes, Shqipëria mbetet në lojë për kualifikimin nga Grupi F, teksa do të luajë ndeshjen e dytë të grupit me Moldavinë të hënën në orën 19:00, ndërsa të mërkurën luan me Kolumbinë ndeshjen e tretë të grupit.

 

Lajme të tjera

Itali

Victor Osimhen mund të largohet nga Napoli që në janar. Kështu pretendojnë mediat italiane, duke trumbetuar se skandali në lidhje me sulmuesin është temë...

Futboll

Futbolli shqiptar sot është në zi. Është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare legjenda e futbollit tiranas, Osman Mema, një nga përfaqësuesit më të...

Francë

Për arsye personale dhe në marrëveshje me Paris Saint-Germain, Gerard Precheur është larguar posti i trajnerit të ekipit të femrave. Në njoftimin e klubit...

Futboll

Federata Shqiptare e Futbollit ka arritur një tjetër sukses historik, duke sjellë për herë të parë në Shqipëri finalet e një turneu madhor ndërkombëtar...