Connect with us

Hi, what are you looking for?

Featured

Botërori i parë i legjendave zhvillohet në dhjetor, marrin pjesë tetë kombëtare

Një ngjarje e re e madhe futbolli “do të shohë” dritën në dhjetor 2023.

Për të qenë më konkretë, bëhet fjalë për Kupën e Botës të Legjendave, një turne i organizuar nga vetë emrat e mëdhenj dhe në të cilin do të marrin pjesë tetë ekipe kombëtare, të përbëra nga lojtarë që kanë dalë në pension dhe që kanë luajtur të paktën një ndeshje me ekipet e tyre përfaqësues, përpara se të “varnin këpucët në gozhdë”.

Lexo edhe:

Në Botërorin e legjendave do të marrin pjesë Spanja, Brazili, Argjentina, Uruguai, Franca, Anglia, Italia dhe Gjermania.

Ky kompeticion do të zhvillohet në një vend të vetëm ende të pacaktuar (tre qytete nga Amerika e Veriut, një nga Amerika e Jugut dhe dy nga Lindja e Mesme janë kandidatë për të pritur këto ndeshje).

Kapitenët e skuadrave në fjalë do të jenë: Michel Salgado (Spanjë), Emerson (Brazil), Esteban Cambiasso (Argjentinë), Diego Lugano (Uruguaj), Christian Karembeu (Francë), Steve McManaman (Angli), Marco Materazzi (Itali) dhe Kevin Kuranyi (Gjermani.

Ndeshjet do të luhen në dy pjesë nga 35 minuta dhe në rast barazimi sfida do të shkojë direkt në penallti.

Lajme të tjera

Lajme

Shqipëria është gati për të nisur aventurën e saj në Euro 2024. Kuqezinjtë zhvilluar seancën e fundit stërvitore para sfidës së parë me Italinë,...

Euro 2024

“Besoj që performanca nuk ishte aq e mirë siç e kishim përgatitur. Ka gjëra që duhen përmirësuar, i kemi lejuar shumë hapësira Italisë e...

Euro 2024

Sulmuesi kryesor i Italisë në këtë Europian, Gianluca Scamacca foli në konferencë për shtyp para ndeshjes me Shqipërinë. Lojtari që aktivizohet me Atalantën në...

Kombëtare

Erjon Bogdani vijon të jetë golashënuesi më i mirë në historinë e kombëtare shqiptare me 18 rrjeta. Ish-sulmuesi i njohur, i cili në Itali...