Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Braktisja e finales pas tre minutash, trajneri i Galatasarayt: Kundërshtari po mbrohej ndaj shënuam!

Në Turqi vijon ende të diskutohet bojkoti i Fenerbahces në finalen e SuperKupës ndaj Galatasarayt. Fenerbahce u paraqit në fushë me lojtarët e skuadrës U19 dhe pas pësoi gol nga Mauro Icardi, braktisi fushën pas vetëm tre minutash lojë.

Trajneri i Galatasarayt, Okan Buruk theksoi se në minutat e para kundërshtari po mbrohej, ndërsa shtoi se skuadra e tij nuk mund të qëndronte në fushë e palëvizur pasi në këtë formë do t’i bashkohej protestës së Fenerbahce.

“E dinim se do të luanin me të rinjtë, por nuk e dinim se çfarë taktike do të ndiqnin. Ishim kuriozë nëse do të qëndronin në fushë të palëvizur apo do të dilnin menjëherë nga fusha. Nuk e dija se çfarë proteste do të zhvillonin.

Lexoni edhe:

Ne donim ta nismin topin të parët pikërisht për të kuptuar se çfarë do të bënte kundërshtari. E pashë që në minutat e para po lëviznin në fushë dhe po bënin presion për të marrë topin. Ne nuk e kishim idenë se ata do të linin fushën sapo ne të shënonim golin e parë.

Nëse lojtarët e Fenerbahces do të qëndronin në vend atëherë Icardi nuk do të kishte shënuar. A duhej ta nxirrnim topin jashtë? Ne donim që ta luanim këtë finale, nëse nëse do ta bënim këtë veprim atëherë i bie që të mbeshtesim protestën e Fenerbahces”, u shpreh Buruk.

Fenerbahce protestoi pasi kjo ndeshje duhej të ishte zhvilluar para katër muajsh, por u shty për arsye politike, ndërsa nga ana tjetër, nuk iu plotësua kërkesa edhe për një arbitër të huaj. Së fundmi, Fenerbahce mendoi edhe tërheqjen nga kampionati pasi lojtarët e tyre u përleshën në fushë me tifozët e Trabzonspor.

Lajme të tjera

Kombëtare

Trajneri Sylvinho analizoi barazimin 2-2 të Shqipërisë përballë Kroacisë në Hamburg, ku preku disa tema të ndryshme. “Mendoj se zhvilluam një ndeshje shumë të...

Euro 2024

Kroacia do të jetë kundërshtari i radhës për Shqipërinë në Grupin B të Euro2024. Skuadra kuqezi vjen pas humbjes me Italinë, por pa humbur...

Futboll

Kapiteni i kombëtares së Argjentinës, Lionel Messi, ka pasur këtë të hënë, përpara seancës së dytë stërvitore në Atlanta të “Albicelestes”, e cila po...

Euro 2024

Nedim Bajrami hyri në historinë e Kampionatit Evropian me golin e shënuar ndaj Italisë, në ndeshjen debutuese të Shqipërisë në eventin e futbollit që...