Connect with us

Hi, what are you looking for?

Ligue 1

Brest shkarkon Zakarian, zbulohet emri që do marrë drejtimin e skuadrës

Michel DER ZAKARIAN head coach of Brest discovers the pitch prior to the French Ligue 1 Uber Eats soccer match between Angers and Reims at Stade Raymond Kopa on March 20, 2022 in Angers, France. (Photo by Baptiste Fernandez/Icon Sport via Getty Images)

Brest shkarkon trajnerin franko-arrmen, Michel Der Zakarian. Ky lajm është zyrtarizuar mëngjesin e sotëm nga klubi francez. Humbja në shtëpi ndaj Lorient vulosi këtë vendim të Brest.

Në konferencën për shtyp pas ndeshjes, trajneri tha këto fjalë: “Nëse nuk i plotësoj kërkesat dhe nuk mund t’i bëj lojtarët të përparojnë, le të më ndryshojnë”. Tha dhe u bë.

Zakarian mori drejtimin e Brest sezonin e shkuar, ndërsa pas 50 ndeshjesh u shkarkua. Në këtë sezon të Ligue 1 Brest ka pësuar 7 humbje dhe ka marrë vetëm 3 barazime, ndërsa ende nuk e ka provuar shijen e 3 pikëve.

Presidenti, Gerard Le Saint, shpjegoi vendimin: “Duke parë dinamikën dhe rezultatet e ekipit, është pothuajse një vendim i detyruar, jeta vazhdon, jeta vazhdon dhe kjo është për të mirën e Brest”.

Në pritje për të parë nëse do të marrin një trajner të ri apo jo, Bruno Grougi, ish-lojtar dhe idhulli absolut i klubit mes viteve 2009-2018, do të marrë për momentin drejtimin e Brest-it.

Brenda klubit ishte trajner i të rinjve dhe tani do të marrë drejtimin e skuadrës së parë. Megjithatë mbetet për t’u parë nëse do të jetë trajner i përkohshëm apo i përhershëm.

Lajme të tjera

Bundesliga 2

Futbolli gjerman edhe një herë vertetoi se është i çudive të mëdha apo i dramave të sekondave të fundit. Tifozët e skuadrës së njohur...

Lajme

Myrto Uzuni udhëhoqi Granadan drejt ngjitjes në La Liga. Në ndeshjen e fundit të LaLiga2, përballë Leganes (2-0), “bomberi” beratas e zhbllokoi rezultatin në...

Bundesliga

Për veteranin e Bayernit të Mynihut, Thomas Muller, lajmi i shkarkimit nga detyra të dy drejtuesve të lartë, Oliver Kahn dhe Hasan Salihamidzic ishte...

Futboll

Kastriotët janë fitues të finales së Sunday League Albania, pasi mundën minimalisht 1-0 Prestige. Skuadra e drejtuar nga trajneri Gentian Verli triumfoi falë një...