Kombëtarja U-21

Broja: Fanella kuqezi më emocionon, synoj skuadrën e parë të Chelseat

Ndonëse pa mbushur ende 18 vjeç, Armando Broja shënoi tre gola me skuadrën shqiptare U19, në miqësoret ndaj Kosovës, të cilët bashkë me faktin që është pjesë e skuadrës së moshave të Chelseat në Londër, e bindën Alban Bushin ta ftojë te Shpresat.

Edhe këtu djaloshi nuk zhgënjeu, pasi zgjidhi i vetëm miqësoren e parë ndaj Uellsit, me dy gola në fitoren 2-1 dhe shënoi një tjetër gol në miqësoren e dytë ndaj uellsianëve, ndonëse të dy takimet i nisi nga stoli.

Sulmuesi luan me të rinjtë e Chelseat, ku spikat si një ndër talentet më premtues, por rruga për 18-vjeçarin nuk ka qenë aspak e lehtë, ashtu siç rrëfen në një intervistë për Supersport, ku tregon edhe hapat e tij të parë në futboll.

“Më kanë çuar mami dhe babi në ekipe moshash që në moshën 5-vjeçare dhe kështu e fillova duke luajtur ndeshje çdo të diel. Kur isha vetëm 8 vjeç, mora pjesë në një turne, ku ishte edhe një drejtues i Tottenhamit, që kishte ardhur për të ndjekur një djalë tjetër. Megjithatë unë u paraqita mjaft mirë, duke u shpallur më i miri i turneut dhe menaxheri takoi prindërit e mi, për t’u kërkuar një provë për t’u bërë pjesë e Tottenhamit, Prova shkoi me sukses dhe vetëm pas ndeshjes së parë, kalova te akademia e Tottenhamit, ku qëndrova për dy vjet”, tregon Broja.

Nga “Spurs”-at, talenti shqiptar kaloi te Chelsea, që është edhe skuadra e zemrës për Brojën. Paraqitjet e mira dhe golat e shënuar, bindën blutë e Londrës, që ta marrin pjesë të akademisë së tyre.

“Duke luajtur në një ndeshje me Chelsean, ishin edhe drejtuesit e lartë të klubit. Pjesën e parë ishim duke humbur 2-0, por u futa në fushë dhe shënova një gol e dhashë një asist. Më pas luajtëm një ndeshje tjetër, të cilën e fituam 13-0 dhe unë shënova 9 gola, duke i bindur drejtuesit e Chelseat të më marrin në akademinë e tyre. Ishte klubi im i zemrës dhe shkova direkt, ndërsa prej disa vitesh vazhdoj të luaj dhe të stërvitem aty”, tregon Broja.

Sulmuesi nga Malësia e Madhe synon që shumë shpejt t’i bashkohet ekipit të parë londinez, një ëndërr të cilën deri tani e ka prekur vetëm në seancat stërvitore, mes yjeve të “bluve” të Londrës.

“Jam stërvitur shumë herë me skuadrën e parë, po ashtu edhe me U21-shin. Po përpiqem të stërvitem shumë dhe të luaj fort, ndaj shpresoj se do vazhdoj edhe më lart”, shprehet sulmuesi.

Idhujt e sulmuesit shqiptar të Chelseat janë dy futbollistë, të dy me të njëjtin emër, por çdonjëri me historinë e tij të lavdishme mbi supe.

“Kam dy idhuj, Ronaldo fenomenin dhe Cristiano Ronaldon. Janë shumë të shpejtë, të fortë të gjatë, mirë me kokë dhe me të dy këmbët, pra i njëjti stil loje që më pëlqen edhe mua”, tregon 17-vjeçari.

Një tjetër ëndërr e Armando Brojës, që tani është bërë realitet, ishte veshja e fanellës kuqezi, për të cilën tregon se e ka dëshiruar shumë të luajë për Shqipërinë, vendin e lindjes së prindërve të tij.

“Kam shumë qejf të luaj për Shqipërinë, pasi mami e babi janë lindur këtu dhe kam gjak shqiptari. Emocionohem kur vesh fanellën kuqezi dhe zbres në fushë”, u shpreh Armando Broja.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency