Futboll

Buffon pa limite: Dua të luaj deri në moshën 50-vjeçare

Gianluigi Buffon vazhdon të zbavitet mes shtyllave, edhe pse në janar festoi 44-vjetorin e lindjes. Portieri i famshëm italian është rikthyer te Parma, ekipi ku shpërtheu dhe u bë i famshëm.

Pak ditë më parë rinovoi kontratën deri në vitin 2024. Buffon nuk ka ndërmend të ndalet. “Do të luaj deri në moshën 50-vjeçare? Unë dua të shtyj edhe më tej. Për aq kohë sa luaj kaq mirë, si mund ndalem?

Konkurrenca ka rëndësi në futboll. Për aq kohë sa ti bën më mirë se të tjerët, është e drejtë të vazhdosh përpara”, deklaroi Buffon, i cili ëndërron të luajë edhe një tjetër Botëror.

Nëse Italia kualifikohet në Katar 2022 dhe Roberto Mancini vendos t’i dërgojë një ftesë portierit, atëherë Buffon do të bëhej i pari futbollist në histori që do të marrë pjesë në 6 Botërorë.

“Jo, nuk kandidoj për një post në kombëtare, pasi u bënë katër vite që nuk luaj me Italinë. Mancini për mendimin tim , ka bërë vlerësimet e duhura dhe duhet respektuar. Puna e tij në ka dhënë kënaqësi pafund”, deklaroi Buffon.

Sa e njihni La Ligën?

Testoni njohuritë tuaja mbi kampionatin spanjoll...


Të Fundit

EVENTET NË SUPERSPORT

La Liga 2022/2023

PWDLGFGADifPts
1Real Sociedad
0
0
0
0
0
0
0
0
2Elche
0
0
0
0
0
0
0
0
3Celta de Vigo
0
0
0
0
0
0
0
0
4Cadiz
0
0
0
0
0
0
0
0
5Rayo Vallecano
0
0
0
0
0
0
0
0
6Real Madrid
0
0
0
0
0
0
0
0
7Villarreal
0
0
0
0
0
0
0
0
8Barcelona
0
0
0
0
0
0
0
0
9Atletico Madrid
0
0
0
0
0
0
0
0
10Sevilla
0
0
0
0
0
0
0
0
11Mallorca
0
0
0
0
0
0
0
0
12Almeria
0
0
0
0
0
0
0
0
13Valencia
0
0
0
0
0
0
0
0
14Athletic Club
0
0
0
0
0
0
0
0
15Espanyol
0
0
0
0
0
0
0
0
16Real Betis
0
0
0
0
0
0
0
0
17Getafe
0
0
0
0
0
0
0
0
18Real Valladolid
0
0
0
0
0
0
0
0
19Osasuna
0
0
0
0
0
0
0
0
20Girona
0
0
0
0
0
0
0
0


To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency