Merkato

Cedric Bakambu, Beijing Guoan e bën afrikanin më të paguar në histori

Goditja e radhës në merkato vjen nga Kina e largët. Cedric Bakambu, sulmues i Villarrealit, për çështje orësh pritet të zyrtarizohet si blerja më e fundit e Beijing Guoan. Një foto e 26-vjeçarit duke kryer testet mjekësore, ka bërë për pak minuta xhiron e botos. Klubi kinez mësohet se ka vendosur të paguajë klauzolën e largimit nga Villarreali (40 milionë euro) dhe t’i sigurojë një pagë 18 milionë euro në sezon. Një operacion që do të kushtojë në fakt 74 milionë euro Beijing Guoanit, pas duhet të paguajë thuasje 100% taksa në bazë të rregullave të reja të vendosura nga Federata Kineze e Futbollit për blerjet e lojtarëve të huaj. Cedric Bakambu do të jetë futbollisti afrikan më i paguar në historinë e futbollit.

To Top