Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Ceferin, kundër FIFA-s për zgjerimin e Botërorit: Do të ulë cilësinë

sportske igre mladih on January 13, 2023 in Belgrade, Serbia. (Photo by Srdjan Stevanovic/Starsport.rs ©)

Presidenti i UEFA-s, Aleksander Ceferin, gjatë një vizite në kryeqyteti e Serbisë, Beograd, ku ishte i ftuar në prezantimin e një programi të ri televiziv sportiv, foli për triumfin e Argjentinës në Katar, me Francën dhe Kroacinë, dy përfaqësueset europiane, qe e mbyllin eventin në vendin e dytë dhe të tretë.

“Edhe pse për herë të parë që nga viti 2002 një vend joevropian fitoi Kupën e Botës, në turneun e fundit dominuan ekipet kombëtare evropiane, duke zënë vendin e dytë dhe të tretë. Futbolli evropian është përpara të tjerëve, duke pasur konkurrencë vetëm nga Brazili dhe Argjentina, por edhe lojtarët e këtyre skuadrave luajnë në Evropë.”

Ceferin më pas dha opinionin e tij mbi zgjerimin e mundshëm të pjesëmarrjes në Botërorin e ardhshëm, duke u pozicionuar kundër FIFA-s.

“Është problem i FIFA-s, por për mendimin tim cilësia do të bjerë. Do të ketë më shumë ndeshje më pak interesante. Por ky nuk është problem i UEFA-s. Pikërisht për këtë Kampionati Evropian është më cilësori i botës”.

Lajme të tjera

Futboll

Jose Mourinho është gati të kthehet në pankinë, pas shkarkimit nga Roma muaj më parë. Portugezi do të marrë drejtimin e Beshiktashit, ekip ku...

Premier League

Brighton zyrtarizon largimin e De Zerbit. Klubi anglez ka bërë me dije nëpërmjet një komunikate zyrtare, se trajneri italian do të largohet në fund...

Featured

Me një letër të hapur të publikuar në faqen zyrtare të klubit, presidenti i Inter-it, Steven Zhang u shkruan tifozëve, duke pranuar vështirësitë financiare...

Serie A

Milani ndan mendjen për trajnerin e ri. Klubi kuqezi duket i vendosur të mbyllë bashkëpunimin me Stefano Piolin në fund të sezonit dhe duket...