Connect with us

Hi, what are you looking for?

Featured

Cesena rekord pikësh, sulmuesi “kuqezi” shpallet shënuesi më i mirë i kampionatit

Cristian Shpendi siguroi ngjitjen në Serie B me me Cesena-n e tij. Ndonëse skuadra e kishte garantuar matematikisht prej javës vendin e parë, mbrëmjen e së dielës, Cesena mundi 2-0 Perugia-n dhe festoi fitoren e 30-të këtë edicion. Një sukses i jashtëzakonshëm për skuadrën bardhezi që regjistroi një rekord pikësh, duke grumbulluar 96 të tilla.

Protagonist absolut këtë sezon ka qenë sulmuesi i Kombëtares së 21-vjecarëve të Shqipërisë, Cristian Shpendi, i cili u shpall shënuesi më i mirë i Serie C më 20 gola të realizuar. Futbollisti kuqezi ka luajtur në 31 ndeshje këtë edicion dhe ka qenë lokomotiva që ka tërhequr skuadrën drejt ngjitjes në nivelin e dytë të futbollit italian.

Lexo edhe: 

Me paraqitjet e bëra, Cristian Shpendi ka tërhequr vëmendjen e shumë skuadrave të njohura në Itali dhe me shumë gjasa vera do të jetë e nxehtë për sulmuesin kuqezi. Kujtojmë se vëllai i tij binjak, Stiven Shpendi u transferua verën e kaluar tek Empoli në Serie A.

Lajme të tjera

Euro 2024

Dështimi i radhës i kombëtares angleze ka trishtuar jo pak tifozët e zjarrtë ishullorë. Mes tyre edhe Gary Lineker, ish-sulmuesin historik të “Tre Luanëve”,...

Serie A

Vincenzo Iaquinta, kampion bote me Italinë në Gjermani 2006, u ndal te gara e madhe për fitimin e titullit kampion në sezonin e ri...

Merkato

Como u rikthye në Serie A pas 21 vitesh, por ambicia dhe paratë nuk mungojnë në klub, me drejtuesit që po punojnë për ndërtimin...

Euro 2024

“Spanja dhuroi spektakël, është një skuadër e jashtëzakonshme me lojtarë të rinj të pabesueshëm. Është një model i pakonkurrueshëm për t’i dhënë vlerë akademisë....