Connect with us

Hi, what are you looking for?

La Liga

Çështja “Negreira”, Barcelona nis hetimet

Barcelona nuk ka qëndruar duarkryq përballë polemikave për pagesat që klubi katalan ka kaluar për llogari të Enríquez Negreira nga viti 2001 deri në 2018, për bërjen e raporteve teknike për gjykimin e arbitrave të La Ligas.

Klubi ka vendosur të hetojë marrëdhënien kontraktuale dhe të punës me ish-zëvendëspresidentin e Komitetit Teknik të Gjyqtarëve (KTA). Qarkullimi i përgjithshëm arrin në gati 7 milionë euro. Një pjesë e mirë e kësaj shume është paguar në fazën e parë të Joan Laportës në presidencë.

Lexo edhe:

Barcelona vendosi, pak ditë më parë, të hapë një proces hetimi për skandalin e pagesave për Negreiran për këshillat e tij për çështjet e arbitrazhit kur ai ishte nënkryetar i CTA.

Për të garantuar transparencë dhe efikasitet maksimal në proces, institucioni ka vendosur që ky kërkim informacioni të kryhet nga një kompani e jashtme.

Ish-nënkryetari i Komitetit Teknik të Gjyqtarëve ka marrë 6,659,488 euro, pa TVSH, nga Barcelona nga viti 2001 deri në vitin 2018.

Prokuroria heton nëse ato pagesa kanë vënë në dyshim punën e arbitrave gjatë atyre sezoneve. Në nivel sportiv, pasi pagesat janë kryer më shumë se tre vjet më parë, ndaj Barça nuk mund të sanksionohet.

Deri më tani, Barcelona është mbrojtur duke argumentuar se pagesat janë kryer për detyra këshilluese dhe për kryerjen e raporteve teknike.

Lajme të tjera

Euro 2024

“Spanja dhuroi spektakël, është një skuadër e jashtëzakonshme me lojtarë të rinj të pabesueshëm. Është një model i pakonkurrueshëm për t’i dhënë vlerë akademisë....

Kosovë

Aventurë e re për Arijanet Muric, portierin titullar të përfaqësueses së Kosovës. 25-vjeçari dardan do të jetë pjesë e Ipswichit në katër sezonet e...

Ligue 1

Joao Nevesit do të jetë goditja e madhe e PSG-së në mesfushë. Talenti portugez kërkohet me ngulm nga trajneri Luis Enrique. 19-vjeçari është pjesë...

La Liga

Pedri, ishte mungesa e madhe e Spanjës në ndeshjet më të rëndësishme të Euro 2024, me mesfushorin që u dëmtua pas një përplasje të...