Përfaqësuesja

Challandes: E dua Kosovën, tani kemi dy lojtarë për rol

Trajneri i Kosovës, Bernard Challandes, dha një intervistë për Supersport para përfundimit të grumbullimit në Zvicër, ku u shpreh i kënaqur me atë që shfaqi skuadra që ai drejton si në stërvitje ashtu edhe në vëllazëroren me Shqipërinë, edhe pse do të kishte dashur që të luahej edhe një miqësore e dytë.

Si shkoi ky grumbullim dhe a jeni i kënaqur me atë që arritët?

Ka qenë një vend shumë i mirë për t’u stërvitur. Në fillim e menduam të vështirë, sepse mungonin disa lojtarë. Më pas pashë një ekip të fortë dhe pata mundësi të punoja në planin taktik dhe teknik. Për mua është me rëndësi aspekti taktik, puna që kemi bërë si në mbrojtje ashtu edhe në sulm.

Si ishte ndeshja më Shqipërinë?

Kundërshtari ka qënë i ndryshëm.

Si e vlerëson grupin e Kosovës?

Kur e mora Kosovën, e dija që kishte dy lojtarë shumë të mirë. Duhet të ndryshohet mentaliteti i lojtarëve dhe duhet të pranojnë urdhrat e trajnerit. Lojtarët e kanë kuptuar që duhet të luhet për ekipin dhe jo për veten. Ia kemi arritur qëllimit. Kemi punuar me mbrojtjen dhe sulmin. Puna do të vazhdojë në të gjithë aspektet.

Sa iu ka prishur puna moszhvillimi i miqësores së dytë me Iranin?

Shumica e lojtarëve kanë luajtur, por ata që s’kanë luajtur i ka ndihmuar stërvitja. Mirë do të ishte të luanin me Iranin, por, për shkak të kushteve, nuk ishte e mundur. Për çdo pozicion kam të gatshëm nga dy lojtarë. Duhet të punojmë shumë. Duhet të përgatitemi mirë.

Sa është rritur cilësisht Kosova që nga pranimi në FIFA?

Prej dy vjetesh Kosova luan në ndeshje kualifkuese. Me dy ndeshje nuk mund të themi që jemi kampion bote. Si trajner, nuk i shfaq asnjëherë objektivat, por duhet të punojmë që të përmbushin synimet. Objektivi im është të luajmë në sulm, mbrojtje dhe mesfushë, pra te jemi skuadër kompakte.

Ka lojtarë nga Superliga e Kosovës që mund të luajnë në përfaqësuese?

Kam qenë në Kosovë, kam parë disa ndeshje. Dera është e hapur për të gjithë. Nëse ka lojtarë që mund të luajnë në përfaqësuese, sigurisht që do t’i afrojë.

Si ndiheni tani, që keni zhvilluar disa ndeshje miqësore dhe e njihni skuadrën?

E dua Kosovën, tani fillojnë kualifikueset. Kam dëshirë të luajmë në Prishtinë. Dua shumë të pranishëm që të na ndihmojnë për të fituar.

 

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency