Premier League

Chelsea lufton racizmin, çon tifozët e tij në kampin famëkeq Aushviz!

Në mbrëtërinë e bashkuar racizimi i evidentuar në shkallët e stadiumit po kthehet në një plagë të shoqërisë, temë me senibilitet të lartë të cilës edhe prestigjiozja The Sun i dedikon faqen e parë të tabloidit, ku për këtë argument prezanton fushatën sensibilizuese të prezantuar nga klubi i Chelsea-it. Për t’u futur më në detaje, kjo fushatë e Bluve te Londrës të cilët numërojnë edhe numrin më të lartë të tifozerisë raciste i krijonë mundësinë mbështëtesve të tyre të zgjedhin midis përjashtimit nga impianti i Stamford Bridge ose mundësinë për të marrë pjesë në kurset e dedikuara që parashikojnë një vizitë pikërisht në kampin famëkeq të internimit, Aushviz.

Edukimi si mundësi dhe zgjedhje për të parandaluar dhe evituar që tragjeditë e së shkuarës të përsëriten dhe plagë të thella të rihapen. Kjo është motoja e strategjisë që pronari i klubit, manjati Abramovich, ka projektuar për t’u përballur me çështjen e racizimit në shtëpinë e Chelseat. Një zgjedhje me karakter dhe impresinouese q ë ndryshon rrënjësisht përqasjen ndaj problemit. Sidomos për brezin e ri që  ndoshta nuk e njeh historinë botërore, objektivi është ndërgjegjësimi dhe dërgimi i një mesazhi të fortë sikundër edhe për ato grupime të tifozerisë  që qëndrojnë jashtë ambienteve të Chelseat.

“Të largosh tifozët nga stadiumi nuk mjafton, nuk është as zgjidhje pasi diçka e tillë nuk do të ndikojë dhe as do të ndryhsojë mentalitetin dhe sjelljen e  tyre,  shpjegon presidenti i Bluve të Londrës Bruce Buck. Kjo politikë e re e ideuar nga Abramovch ndryshe nga përjashtimi iu jep mundësinë tifozëve të kuptojnë shkallën e rëndë të veprimeve të tyre dhe mundësinë për t’u kultivuar si njerëz.”. Në të shkuarën, vijon ai, do t’i kishim evidentuar në mes të turmës dhe thjesht do t’i largonim nga shkallët e stadiumit për të paktën tre vjet ndërkohë që sot iu themi se kanë gabuar dhe kanë dy mundësi, të mos shkelin më në Stamford Bridge ose të reflektojnë mbi gabimin e tyre.”

 

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency