Connect with us

Hi, what are you looking for?

Serie A

Chiesa mbyll sezonin! Juventus në emergjencë, shumë mungesa ndaj Inter!

Fitorja 4-3 me përmbysje ndaj Romës ka patur një bilanc të rëndë, në aspektin fizik dhe atë disiplinor. Kundër Interit, të mërkurën e ardhshme në San Siro, në finalen e Superkupës së Italisë, ndeshje që do të transmetohet në Supersport, bardhezinjtë do të jenë në emergjencë, sidomos në mbrojtje.

Kartonët në ndeshjen me Romën, e privojnë Allegrin nga dy lojtarë të rëndësishëm të prapavijës, ndërkohë që dëmtimi i rëndë i Chiesës, përjashton nga sfida edhe një tjetër protagonist të rëndësishëm. Trajneri nuk do të ketë në dispozicion Cuadradon dhe De Ligt: i pari për grumbullim kartonësh, ndërsa De Ligt mori karton të kuq, dhe kështu nuk do të jetë ndaj Interit.

Në finalen e ndeshjes me Romën u rikthye për Juven Giorgio Chiellini, i cili do të jetë titullar në finalen e Superkupës. Përkrah tij me shumë mundësi do të jetë Rugani, duke qenë se Bonucci mund të rikuperohet por për të qenë në stol.

Në sulm ndërkohë mungesë me peshë ajo e Federico Chiesa. Ekzaminimet e fundit, konfirmuan për të traumën në gjurin e majtë, me dëmtimin e ligamenteve. Chiesa do të operohet në ditët e ardhshme dhe për të sezoni është mbyllur këtu.

24-vjeçari humbet në këtë mënyrë duelet e fazës “play-off” të Botërorit Katar 2022 me Italinë. Kampionët e Europës do të sfidojnë Maqedoninë e Veriut (24 mars) dhe fituesin e çiftit Portugali-Turqi (29 mars), takime në të cilat Roberto Mancini do të bëjë pa shërbimet e sulmuesit të djathtë.

Kundër zikaltërve, Allegri do të propozojë sërish me siguri Moratan në minutën e parë, ndërsa përkrah tij duhet të jenë Dybala dhe Kulusevski, edhe pse ka ndonjë shans edhe për Federico Bernardeschin.

Dëmtimi i Chiesa-s ndikon edhe në merkaton e Juves, duke bërë që Kulusevski të mos largohet në këtë janar, e ndoshta do t’u duhet të gjejnë edhe një tjetër lojtar për repartin ofensiv, diskutim ky që gjithsesi nuk ka të bëjë për ndeshjen me Interin, për të cilën Juve mbetet në emergjencë.

[quiz-cat id=”294111″]

Lajme të tjera

Kosovë

Aventurë e re për Arijanet Muric, portierin titullar të përfaqësueses së Kosovës. 25-vjeçari dardan do të jetë pjesë e Ipswichit në katër sezonet e...

Ligue 1

Joao Nevesit do të jetë goditja e madhe e PSG-së në mesfushë. Talenti portugez kërkohet me ngulm nga trajneri Luis Enrique. 19-vjeçari është pjesë...

La Liga

Pedri, ishte mungesa e madhe e Spanjës në ndeshjet më të rëndësishme të Euro 2024, me mesfushorin që u dëmtua pas një përplasje të...

Angli

Manchester United vazhdon të jetë aktiv në merkato dhe pas zyrtarizmit të sulmuesit Joshua Zirkzee, tashmë fokusi kryesor është kthyer në repartin e mbrojtjes....