Bundesliga

‘Çmendet’ VAR-i, penallti e çuditshme në kampionatin gjerman

Një ngjarje komplet e pazakontë ka ndodhur në takimin e fundit të javës së 30 të kampionatit gjerman, atë mes Mainzit dhe Freiburgut.

Gjyqtari i takimit ka vërshëllyer përfundimin e pjesës së parë, por duke shkuar drejt dhomave të zhveshjes, ka riparë përsëritjen e një aksioni dhe ka shquar një prekje me dorë nga lojtari i Freiburgut.

Në këtë moment, ai ka ndërhyrë duke urdhëruar rikthimin e skuadrave në fushë, për të ekzekutuar 11-metërshin që dalloi me VAR.

Pas shumë protestash nga zyrtarët e klubit të Freiburgut, skuadrat u rikthyen në fushë dhe De Blasis ekzekutoi penalltinë, duke shënuar golin e avantazhit për Mainzin.

Takimi përfundoi me rezultatin 2-0, ndërsa drejtori sportiv i Freiburgut pas ndeshjes deklaroi: Ne dimë që kur vërshëllen arbitri, përfundon pjesa e parë. Kjo që ndodhi sot ishte qesharake.

<blockquote class=”twitter-video” data-lang=”en”><p lang=”en” dir=”ltr”>&quot;I&#39;m sure that is historic. I&#39;ve never seen anything like it!&quot;<br><br>Unprecedented scenes in Germany as VAR awarded a penalty after the half-time whistle had been blown 😮 <a href=”https://t.co/WxtEMhaXMJ”>pic.twitter.com/WxtEMhaXMJ</a></p>&mdash; Football on BT Sport (@btsportfootball) <a href=”https://twitter.com/btsportfootball/status/985977301169913856?ref_src=twsrc%5Etfw”>April 16, 2018</a></blockquote>
<script async src=”https://platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″></script>

To Top