Bundesliga

Derbi i Ruhrit pa fitues, Gladbach mposht Bayernin e Heynckes

Çmenduri dhe spektakël në derbin e Ruhrit mes Borussias së Dortmundit dhe Schalke 04, që u mbyll në barazim 4-4. Çfarë kanë shpërdoruar “verdhezinjtë” në këtë sfidë, teksa nuk arritën të ruanin një avantazh prej 4 golash. Në “Signal Iduna Park” u zhvillua një sfidë me dy fytyra, teksa në pjesën e parë dominoi totalisht Dortmundi, që shënoi plot katër gola, ndërsa në fraksionin e dytë “Blutë Mbretërorë” arritën të bënin atë që konsiderohej e pamundur, të shënonin plot katër herë për të shmangur humbjen.

25 minutat e para rezultuan një makth i vërtetë për skuadrën e Tedescos. Në minutën e 12-të zhbllokoi Aubameyang, ndërsa 6 minuta më vonë Stambouli devijoi në portën e tij për rezultatin 2-0. Ende pa marrë vetëm nga ky autogol, Schalke u ndëshkua nga Gotze në  të 20-ën dhe Guerreiro në të 25-ën.

Të rënduar psikologjikisht, “Minatorët” të paktën shkuan në dhomat e zhveshjes pa pësuar një tjetër gol.

Reagimi erdhi deri në fraksionin e dytë, teksa Burgstaller dhe Harit shënuar njëri pas tjetrit brenda 4 minutave lojë (61 dhe 65), duke ngushtuar në 4-2. Në minutën e 72-të Aubameyang la fushën pas dy kartonëve të verdhë, duke u dhënë shpresë kundërshtarëve për një përmbysje të madhe. Caligiuri shënoi të tretin për Schalken në të 86-ën, ndërsa në minutën e katërt shtesë Naldo realizoi golin e barazimit në një sfidë vërtet të çmendur, ku u shënuan plot 8 gola.

Bajerni i Heynkes pësoi humbjen e parë në kampionat, por gjithsesi e padëmshme, pasi u mund 2-1 në transfertë nga Gladbachu. Bavarezët, pavarësisht se e dominuan ndeshjen,  vuajtën saktësinë para portës të vendasve, ndaj të cilëve kampionët e Gjermanisë kanë hasur gjithmonë vështirësi. Gladbachu shfrytëzoi pesë minuta për të krijuar një epërsi të dyfishtë dhe më pas thjesht arriti të administronte fitoren deri në fund. Hazard shënoi i pari në minutën e 39-të, ndërsa Ginter dyfishoi shifrat në të 44-ën. Gabimi i Sommerit në të 74-ën pas goditjes së Vidal, thjesht sa u dha shpresë për një pikë miqve, që nuk arritën më të shënonin, duke e humbur sfidën, por gjithsesi, duke patur një +3 në renditje nga ndjekësi më i afërt, që është Leipzigu, ndërsa Gladbachu me këtë fitore hyn tashmë në zonën Champions të renditjes.

Në takimet e tjera të së shtunës u arritën këto rezultate:

 

Eintracht Frankfurt – Bayer Leverkusen  0-1

FC Augsburg – Wolfsburg                           2-1

RB Leipzig – SV Werder Bremen                2-0

SC Freiburg – 1. FSV Mainz 05                   2-1

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency