Connect with us

Hi, what are you looking for?

Europa League

“Çmenduri nëse nuk ndodh”, Mendilibar ua plas troç drejtuesve

Në vetëm 16 ndeshje në krye të Sevilla, Jose Luis Mendilibar bëri gjithçka. 62-vjeçari shpëtoi një sezon plot oshilacione. Jo vetëm kaq pasi arriti edhe objektivat maksimal të vendosur nga klubi.

Për herë të shtatë andaluzianët fituan trofeun e Europa League, duke triumfuar në të gjithë finalet e luajtura. Ky sukses ishte tepër i veçantë pasi erdhi kundër skuadrës së Jose Mourinhos, një ekspert i dueleve finale.

https://twitter.com/i/status/1664068240879017984

Ende nuk e besoj që kemi fituar, por ne luftuam dhe trofeu i Europa League është i yni. Ndeshjen e nisëm keq, pasi nuk depërtuam shumë në zonën e Romës.

Por fraksioni i dytë ishte një tjetër simfoni. Arritëm të shkonin shpesh herë në zonën e tyre dhe barazuam rezultatin. Për sa i përket penalltive, lojtarët ishin të caktuar.

Lexo edhe:

Megjithatë, ata e ndryshuan vetë rendin mes tyre gjatë zhvillimit të penalltive“, deklaroi trajneri spanjoll. Kontrata e Mendilibar me Sevilla përfundon me 30 qershor, por një gjë e tillë nuk e shqetëson.

62-vjeçari është i qetë sa i përket së ardhmes. “Do të shohim se çfarë do të ndodhë, por tani duhet ta shijojmë këtë moment me të gjithë tifozët tanë. Ndihem shumë mirë këtu. Është e mrekullueshme të punosh me këta lojtarë.

Do të ishte një çmenduri të mos vazhdoja! Megjithatë ende nuk e di nëse do të rinovoj apo jo, por edhe unë nuk e kam mendjen aty tani. Puna u krye mirë dhe kaq.

E vlerësoj mundësinë që më ka dhënë klubi”, u shpreh Mendilibar, i cili vijoi traditën fantastike të skuadrës spanjolle në Europa League. Me shtatë finale të luajtura, dhe të gjitha të fituara.

Lajme të tjera

La Liga

Eric Garcia u detyrua të largohej nga Barcelona këtë merkato teksa u transferua te Girona me anë të formulës së huazimit. Pasi debutoi me...

Legjionarët

30 mijë tifozë polakë në stadiumin ‘Wojska Polskiego’ të Varshavës, thërrasin në kor emrin e Ernest Muçit, i cili bëri një 70-minutësh për kornizë...

Kombëtare

Kushtojnë shtrenjtë flakadanët e hedhur në fushë në fillim të ndeshjes me Poloninë nga tifozët kuqezi, duke shkaktuar ndërprerjen e ndeshjes për disa minuta....

Kombëtare

Shtatori kuqezi sjell një rekord të ri për Shqipërinë edhë në renditjen botërore të FIFA-s. Falë barazimit në Pragë me Çekinë dhe fitores ekzaltuese...