Futboll

Çmenduria “Lanus”, përmbys River Plate-in dhe siguron finalen e Copa Libertadores

Për herë të parë në histori Lanus siguroi një vend në finalen e Copa Libertadores, pasi realizoi një përmbysje të pabesueshme përballë River Plate, që ishte me një këmbë në finale, pasi kryesonte 0-2, por 4 gola të vendasve përmbysën jo vetëm shifrat në këtë 90-minutësh, por dhe humbjen 0-1 të ndeshjes së parë. Në një atmosferë të jashtëzakonshme, në Buenos Aires, River Plate e nisi shumë mirë takimin, duke shënuar në minutën e 18-të me Stoccon. 5 minuta më pas u duk se miqtë siguruan finale, pasi shënuan dhe golin e dytë me anë të Montielit, por goli i Sand në fundin e pjesës së parë i dha shpresë Lanusit. E shtyrë dhe nga publiku i saj, skuadra vendase barazoi rezultatin po me Sand sapo filloi pjesa e dytë, ndërsa në të 62-tën Acosta ngriti shifrat në 3-2. Deri në këto caste takimi shkonte në shtesë, por, në minutën e 68-të, Lanus fitoi një 11-metërsh pas sinjalizimit dhe të sistemit VAR, që e shndërroi në gol Silva. Vërshëllima e fundit e gjyqtarit bëri që të shpërthejë festa për Lanusin, që me shifrat e përgjithshme 4-3 siguroi një vend në finalen e Copa Libertadores.