Futboll

Collina: VAR-i nuk “e vret” emocionin, mund të festoni dy herë…

Përdorimi i sistemit VAR në futboll ende nuk ka gjetur konsensus të plotë, por pavarësisht rasteve sporadike dyshuese, është e qartë që i ka minimizuar gabimet e arbitrave. Ish-arbitri legjendar italian, karizmatiku Pierluigi Collina, këmbëngul se të apasionuarit e lojës duhet të mendojnë për të ardhmen e futbollit me VAR-in. Sipas tij, teknologjia e re sjell më shumë emocione në këtë lojë.

“Në parim, u mendua të ishte një ndihmë e thjeshtë vizuale për gjyqtarin. Një nga problemet më të mëdha ishte besueshmëria, por koha e reagimit të teknologjisë ka përparuar vite-dritë. Ajo që zgjat një minutë sot, mori pesë minuta në vitin 2014, gjatë provave tona të para. Po punojmë vazhdimisht dhe teknologjia që do të kemi në pesë vite mund të jetë krejtësisht e ndryshme nga ajo që shohim tani”.

Koha inaktive derisa nëpërmjet sistemit “VAR” të marrë një vendim, ka qenë shqetësimi i madh i tifozëve, por vonesat janë reduktuar ndjeshëm që nga Kupa e Botës 2018.

“Askujt nuk i pëlqen të presë. Hap i madh përpara do të ishte nëse krijojmë një program, duke përdorur inteligjencën artificiale, që menjëherë të zgjedhim më së shumti 20 kënde të ndryshme kamerash. Unë nuk mendoj se VAR e vret emocionin e një festimi të golit, përkundrazi e shton atë. Ju mund të festoni dy herë, kur shënoni dhe kur goli është konfirmuar nga teknologjia”.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency