Connect with us

Hi, what are you looking for?

Conference League

Conference League, vëmendja tek Anderlecht-Villareal dhe Fiorentina-Sivasspor

Pas spektaklit në sfidën mes Lazios dhe Az Alkmaar, të enjten do të luhen edhe përballjet e tjera të raundit të 1/8-ve në Conference League.

Kompeticioni më i ri i krijuar nga UEFA është futur në fazën më vendimtare të sezonit, teksa janë disa sfida që spikasin dhe do të transmetohet “live” në SuperSport.

Anderlecht – Villarreal mund të konsiderohet si përballja më e fortë e fazës së 1/8-ve në Conference League.

Me petkun e favoritit, jo vetëm për të avancuar më tej, por edhe për të triumfuar në finalen e Pragës, spanjollët duket të kalojnë pengesën belge.

Sfida e parë në “Lotto Park” do të jetë një betejë e vërtetë, për faktin se Anderlechti e tregoi se në shtëpi është një kockë e fortë.

Skuadra e Riemer përmbysi Ludogorets në 1/16-tat. Pas humbjes në transfertën bullgare, belgët në shtëpi u kualifikuan më tej falë penalltive.

Në anën tjetër Villareal e mbylli në vendin e parë në grup dhe për spanjollët do të jetë prova e parë në fazën me eliminim direkt.

Pas një ecurie negative me katër humbje radhazi në kampionat, skuadra e Setien u rikthye dhe në dy ndeshjet e fundit në La Liga ka triumfuar.

Në anën tjetër, Anderlecht në kampionat po zhvillon një sezon me luhatje. Aktualisht renditet në vendin e 10-të, jashtë çdo objektivi.

Një përballje tjetër e fortë që pritet të dhurojë spektakël është edhe Fiorentina me Sivassporin.

Ekipi i Vincenzo Italianios vjen nga një moment pozitiv. Në ndeshjen e fundit në Seria A fituan kundër kampionëve në fuqi të Milanit, ndërsa tani vëmendja zhvendoset në Conference League.

Fiorentina, ashtu si Villarreali, kuotohet si një favorite për ta fituar këtë edicion. Megjithatë klubi italian nuk do ta ketë të lehtë përballë turqve të Sivassporit.

Lexo edhe:

Pas një periudhe ndalese prej një muaji për shkak të tërmetit shkatërrimtar, në Turqi u rikhye futbolli i luajtur.

Sivasspori bëri mjaftë mirë në grupe, teksa e mbylli në vendin e parë , por tani bëhët e vështirë pasi përballë do të ketë një nga klubet favorite.

Fiorentina edhe në këtë përballje do të shpresojë te golashënuesi më i mirë në Conference League, Luka Jovic, i cili edhe përballë Bragës realizoi dy gola.

25-vjeçari po kalon një formë të mirë dhe është rikthyer vendimtar, teksa në kompeticionin e Conference League është në rrugën e duhur për t’u shpallur golashënuesi më i mirë.

Për turqit e Sivasspor do të jetë hera e parë që do të përballen me një ekip italian në fazën me eleminim dirket në një kompeticion europian.

Lajme të tjera

Itali

Romelu Lukaku nuk është një nga lojtarët e konfirmuar për organikën e sezonit të ardhshëm tek Inter. Sulmuesi belg do të rikthehet në Londër...

Sport

Suedia është bërë vendi i parë në botë që ka regjistruar zyrtarisht seksin si sport. “Si çdo sport tjetër, arritja e rezultateve të dëshiruara...

Merkato

Raphaël Guerreiro e mbylli mes lotësh aventurën 7-vjeçare me Borussia Dortmund. Anësori i majtë portugez, shpresonte të largohej me titull dhe festë, por dëshira...

Featured

Andrea Pirlo rikthehet të luajë futboll në moshën 44-vjeçare. Mediet italiane raportojnë se Pirlo do të luajë në Kings League, pas mbylljes së eksperiencës...