Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

COVID-19 bën kërdinë, përfaqësuesja afrikane pa portier para ndeshjes me Kamerunin

Skuadra debutuese në Kupën e Kombeve të Afrikës, Komorosi, gjunjëzohet nga COVID-19 dy ditë para sfidës me Kamerunin në fazën e 1/8-ate të kompeticionit. 12 pjesëtarë të ekipit, përfshirë edhe trajnerin Amir Abdou, kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus. Nga këta, shtatë janë lojtarë

Shtatë prej të prekurve janë lojtarë, duke përfshirë dy portierët e mbetur në skuadër, Moyadh Ousseini dhe Ali Ahamada, teksa portieri i parë, Salim Ben Boina, është i padisponueshëm për shkak të lëndimit.

“Do të bëjmë gjithçka kemi mundësi për të gjetur një zgjidhje”, – tha menaxheri i përgjithshëm i përfaqësueses së Komorosit, El Hadad Himidi, I cili shtoi: – “Është trajneri dhe të vetmit portierë në formë, kështu që situata është vërtet e komplikuar”.

Konfederata e Futbollit Afrikan (CAF) vendosi përpara turneut që skuadrat e prekura nga Koronavirusi duhet të luajnë ndeshje edhe nëse nuk kanë asnjë portier në skuadrën e tyre.

Në rast të mungesës së një portieri, një lojtar tjetër nga ekipi duhet ta zëvendësojë, me kusht që numri total i lojtarëve në dispozicion të jetë së paku 11.

Duhet kujtuar që Komorosi nxori jashtë garës në ndeshjet e tretë në grup, duke fituar 3-2 dhe zënë vendin e tretë.

[quiz-cat id=”297408″]

Lajme të tjera

Formula 1

Homoseksualiteti i deklaruar nga Ralf Schumacher ka qenë një nga temat e diskutuara në konferencën për shtypin të FIA-s, këtë të enjte, në Çmimin...

Futboll

Trajneri i Fenerbahçes, Jose Mourinho është shumë i fokusuar në merkato, për ta përforcuar skuadrën e tij që të jetë sa më konkurruese jo...

Serie A

Në ditën e prezantimit të Thiago Mottës si trajneri i ri i Juventusit foli edhe Cristiano Giuntoli. Drejtori teknik i bardhezinjve e nisi me...

Gjermani

Bayer Leverkusen ka zyrtarizuar këtë të enjte transferimin e Martin Terrier. 27-vjeçari vjen nga skuadra franceze e Rennes dhe ka firmosur për pesë sezone...