Connect with us

Hi, what are you looking for?

Kombëtare

De Biasi: Shqipëria e vështirë, por Italia do të jetë në Rusi

Përballja mes Italisë dhe Shqipërisë mbetet e vecantë për ish-trajnerin e kuqezinjve Gianni De Biasi, aktualisht në krye të Alaves në Primera Division. Trajneri nga Veneto ishte një nga kandidatët kryesorë për të marrë drejtimin e “të kaltërve” pas finaleve të “Euro 2016”, por Federata Italiane e Futbollit vendosi t’ia besonte drejtimin e kombëtares Venturës. De Biasi në një prononcim të fundit për Gazzetta Dello Sport, zbulon se edhe FSHF ka këmbëngulur që ai të mos largohej nga kuqezinjtë.

“Ndihem paska i humbur për rastin në fjalë, sepse isha në avantazh krahasuar me kandidatët e tjerë. Në fakt, isha në kontratë me Shqipërinë dhe nuk arrita të clirohesha. Gjërat shkuan jo ashtu sic do të kisha dashur, por nuk kam zili askënd.”

Më pas De Biasi komenton edhe ecurinë e Italisë në ndeshjet e fundit si dhe përballjen me kuqezinjtë në “Loro Borici.”

Ndaj Maqedonisë mund dhe duhej fituar. Futbolli rezervon edhe surpriza të tilla. Unë jam i bindur se do të kualifikohemi. Në Shkodër do të jetë e vështirë, i njoh mirë shqiptarët. Shqipëria është ndjeshëm inferiore, teknikisht dhe për një mijë arsye të tjera sic janë historia, cilësia e individëve të vecantë dhe eksperienca. Mirëpo nuk i mungon grinta dhe dëshira për të shkëlqyer. Pastaj futbollistët shqiptare synojnë të bien në sy para Panuccit.

Lajme të tjera

Katar 2022

Lionel Messi rikthehet të flasë për triumfin e Argjentinës së tij në Botërorin Katar 2022. Në një intervistë të gjatë kapiteni i kombëtares albiceleste...

Kategoria Superiore

Vesel Limaj u largua nga Tirana drejt Rumanisë, duke ndërprerë me konsensus marrëdhënien me kampionët e Shqipërisë. Për SuperSport, futbollisti nga Malisheva i lindur...

Kategoria Superiore

Kastrioti ka kryer tri përforcime në ditën e fundit të merkatos. Klubi krutan ka siguruar shërbimet e Arturo Reginaldos, Moustapha Camara dhe Stuart Gjetës....

Kategoria Superiore

Pas dy vitesh në Turqi mes Superligës dhe Ligës së Parë ku u aktivizua me Menemenspor dhe Boluspor, Gentian Selmani rikthehet në Abissnet Superiore....