Analizë

Derbi i kryeqytetit meriton të luhet veçmas dhe nën dritën prozhektorëve!

Nga Glendi Tafaj

Të gjitha takimet e raundit të 33-të në Kategorinë Superiore do të luhen të dielën në orën 16:30, ky ishte vendimi i Federatës Shqiptare të futbollit kur kanë mbetur edhe 4 ndeshje nga fundi me kërkesën e klubeve. Një urdhër i institucionit që drejton futbollin me qëllim për të shmangur çdo kompromis të mundshëm duke qënë se po luftohet për pozicionet europiane dhe qëndrimin në Superiore.

Logjika e ndjekur është korrekte, por të dielën kalendari rezervon një takim “vitrinë” për futbollin tonë, derbi i madh i kryeqytetit mes Partizanit e Tiranës është një kampionat më vete, një sfidë unike që është e destinuar të mbetet në përjetësi si dueli më i rëndësishëm në Shqipëri.

Një derbi kërkon gjithnjë vëmëndje të veçantë, pa asnjë mungesë respekti ndaj interesave të skuadrave të tjera, por një duel i tillë meriton të zhvillohet veçmas, nën dritën e prozhektorëve për t’i shtuar madhështinë një supersfide të këtij niveli. Partizani-Tirana nuk ka qënë asnjëherë një takim kompromisesh, madje pak vite më parë bardheblutë thuajse pa objektiva i hoqën nga duart titullin kampion demave, e thënë kjo për të kuptuar se arsyetimi i shmangjes së çfarëdo marrëveshjeje nuk qëndron kur luhet derbi. Ky derbi i fundit sezonal, duhet të shkëputet nga çdo takim tjetër i Superiores, sepse jo vetëm që meriton të luhet veçmas, por edhe pse eklipson çdo ndeshje tjetër.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency