Futboll

Paqe në derbin e Tetovës, Shkupi prek titullin kampion, Struga fitore me “aromë” mbijetese

Skuadrat e Maqedonisë së Veriut kanë luajtur sot raundin e 27-të të MFL-së, ku spikati derbi Skëndija-Renova.

Ndeshja mes tyre u mbyll me barazimin 1-1, me golin e parë që u shënua në minutën e 36-të nga Hasani, që u dha avantazhin vendasve. Pjesa e parë do të mbyllej me rezultatin 1-0, me ekipin e Renovës që do të luftonte deri në fund për barazimin, të cilin arriti ta merrte vetëm në minutën e 88-të me anë të Shefitit. Pas kësaj përballjeje Shkëndija mban vendin e dytë në renditje me 52 pikë, 13 më pak se Shkupi kryesues, teksa Renova renditet e pesta me 38 pikë.

Pas takimit të kësaj të diele kundër Borec, të cilin e fitoi lehtësisht me rezultatin 3-1, Shkupi qëndron vetëm 5 pikë larg titullit kampion të elitës së futbollit maqedonas. Ky takim u zhbllokua në minutën e 18-të kur Senghor do të shënonte për vendasit, me Borec që do të merrte barazimin në minutën e 21’ falë një autogoli të po Senghor, duke bërë që pjesa e parë të mbyllej me barazimin 1-1. Teksa në fraksionin e dytë Shkupi do të realizonte edhe dy gola të tjerë me Adetunji në minutën e 66’ dhe Margvelashvili në minutën e 82-të, duke bërë që ndeshja të mbyllej me rezultatin 3-1.  Kështu Shkupi kryeson me 65 pikë, teksa Borec renditet në vend të 11-të ose të parafundit me 15 pikë.

Rabotnicki-Tikves e kanë mbyllur këtë javë me rezultatin 1-0, me golin e vetëm që u realizua nga Maksimov në minutën e 29’. Pas kësaj përballje vendasit shkojnë në kuotën e 37 pikëve në vend të shtatë, teksa Tikves renditet në vend të 10-të me 24 pikë.

Akademija Pandev ka fituar me rezultatin 2-0 ndaj Pelister, me golat që u realizuan nga Mitrovski në minutën e 51’ dhe nga Velinovski në minutën e 86’. Pas raundit të 27-të vendasit mbajnë vendin e tretë me 52 pikë, teksa Pelister qëndron në vend të fundit me 10 pikë.

Struga ka mundur Skopjen me rezultatin minimal 1-0, ndërsa goli ka ardhur pas lot 67 minutave lojë. Ishte Radic ai që shënoi dhe i dhuroi Strugës tre pikët e kësaj jave, duke e çuar në kuotën e 36 pikëve në vend të tetë, teksa Skopje renditet në vend të nëntë me 26 pikë.

Makedonija GP dhe Bregalnica Stip janë ndarë me nga një pikë, pasi e mbyllën ndeshjen e javës së 27-të me rezultatin 1-1. Golin e parë e realizuan miqtë në minutën e 59’ me Djokic, teksa për vendasit shënoi Emini në minutën e 78’. Pas kësaj përballjeje Makedonija GP shkon në kuotën e 50 pikëve në vend të katërt, teksa Bregalnica Stip renditet e gjashta me 38 pikë.

Eventet Sportive në SuperSport

Të Fundit

EVENTET NË SUPERSPORT

La Liga 2021/2022

PWDLGFGADifPts
1Real Madrid
38
26
8
4
80
31
+49
86
2Barcelona
38
21
10
7
68
38
+30
73
3Atletico Madrid
38
21
8
9
65
43
+22
71
4Sevilla
38
18
16
4
53
30
+23
70
5Real Betis
38
19
8
11
62
40
+22
65
6Real Sociedad
38
17
11
10
40
37
+3
62
7Villarreal
38
16
11
11
63
37
+26
59
8Athletic Club
38
14
13
11
43
36
+7
55
9Valencia
38
11
15
12
48
53
-5
48
10Osasuna
38
12
11
15
37
51
-14
47
11Celta de Vigo
38
12
10
16
43
43
0
46
12Rayo Vallecano
38
11
9
18
39
50
-11
42
13Elche
38
11
9
18
40
52
-12
42
14Espanyol
38
10
12
16
40
53
-13
42
15Getafe
38
8
15
15
33
41
-8
39
16Mallorca
38
10
9
19
36
63
-27
39
17Cadiz
38
8
15
15
35
51
-16
39
18Granada
38
8
14
16
44
61
-17
38
19Levante
38
8
11
19
51
76
-25
35
20Deportivo Alavés
38
8
7
23
31
65
-34
31


To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency