Connect with us

Hi, what are you looking for?

Champions League

“Deri në 5 të mëngjesit duke pirë”, Tebas sulmon CEO-n e Superligës

Javier Tebas ka sulmuar ashpër Bernd Reichart pas vendimit të Gjykatës së Drejtësisë së Bashkimit Europian në favor të Superligës Europiane të Futbollit.

Sipas Gjykatës së BE-së, rregullat që kërkojnë autorizimin paraprak të UEFA-s dhe FIFA-s për krijimin e çdo projekti për një kompeticion të ri janë “të paligjshme”.

Siç janë edhe parashikimet e sanksioneve për skuadrat dhe lojtarët që do të merrnin pjesë në to. Vendim ky që i hap rrugë krijimit përfundimtar të Superligës Europiane.

Lexoni edhe:

Tebas, presidenti i La Ligas, ka vënë në shënjestër Bernd Reichart. CEO-n e kompanisë A22, që do të merret me organizimin e Superligës Europiane.

Vetëm për të qenë të qartë, që të mos ketë dyshim dhe që askush të mos shkojë gabimisht dhe të rihapë lokalin për të pirë deri në 5 të mëngjesit. Siç duket se ka bërë CEO Bernd Reichart.

Gjykata e Bashkimit Europian thotë se rregullat për pranimin në garat e FIFA-s dhe UEFA-s janë transparente, por jo se duhet të lejojnë Superligën…

Përkundrazi, thekson se kriteret e hyrjes në gara duhet të jenë transparente, objektive dhe jodiskriminuese. Parime që janë të papajtueshme me Superligën Europiane”, thekson Tebas.

Lajme të tjera

Lajme

Shqipëria është gati për të nisur aventurën e saj në Euro 2024. Kuqezinjtë zhvilluar seancën e fundit stërvitore para sfidës së parë me Italinë,...

Euro 2024

“Besoj që performanca nuk ishte aq e mirë siç e kishim përgatitur. Ka gjëra që duhen përmirësuar, i kemi lejuar shumë hapësira Italisë e...

Euro 2024

Kroacia do të jetë kundërshtari i radhës për Shqipërinë në Grupin B të Euro2024. Skuadra kuqezi vjen pas humbjes me Italinë, por pa humbur...

Euro 2024

Nedim Bajrami hyri në historinë e Kampionatit Evropian me golin e shënuar ndaj Italisë, në ndeshjen debutuese të Shqipërisë në eventin e futbollit që...