Connect with us

Hi, what are you looking for?

Premier League

Dieta e “Bishës”: Më mirë të blesh ushqim në McDonald’s apo të konsumosh zemër dhe mëlçi lope?

Erling Haaland është një sulmues atipik. Statistikat e tij (golat që ka shënuar), janë më pak surreale nga gjithçka që ndodh rreth sulmuesit norvegjez. Nga peticionet drejtuar Parlamentit Britanik për ta deportuar për shkak të të qenit robot në disa aspekte të jetës së tij të përditshme… duke kaluar në dietën e tij të çuditshme.

Sulmuesi 22-vjeçar beson se dieta e tij e ka ndihmuar për t’u bërë ai që është sot: një nga futbollistët më të mirë në planet.

Në dokumentarin “The Big Decision” (Vendimi i Madh), publikohen pamjet e regjistruara para se të nënshkruante me Dortmundin, ku shihet Haaland që merr disa produkte mishi. Intervistuesi habitet kur i shikon: “Por… A është kjo zemër?” Asnjë hezitim në përgjigjen e sulmuesit nordik: “Po, është zemër”.

Siç e shpjegojnë në Angli, Haaland konsumon rreth 6000 kalori në ditë për të mbajtur trupin në gjendje të mirë. “Ju nuk e hani këtë, por unë duhet të kujdesem për trupin tim. Mendoj se ushqimi cilësor dhe sa më lokal është gjëja më e rëndësishme. Njerëzit thonë se mishi është i keq, por… cili? Më mirë të blini në McDonald’s apo zemrën dhe mëlçinë e lopës, që ushqehet me bar? Unë ha zemrën dhe mëlçinë e lopës.”

Haaland flet në dokumentar për rëndësinë e ruajtjes së rutinës, për sistemin e filtrimit të ujit dhe thekson rëndësinë e dritës së diellit.

“Gjëja e parë që bëj në mëngjes është të marr pak rreze dielli në sytë e mi. Gjithashtu filtroj pak ujin. Mendoj se mund të ketë përfitime të mëdha për trupin tim”.

Lajme të tjera

Kombëtare

Kombëtarja Shqiptare vijon punën për t’u përgatitur për ndeshjen e parë eliminatore të Europianit Gjermani 2024, e planifikuar për t’u luajtur mbrëmjen e të...

Gossip

Ish-sulmuesi i Interit bën “supergol”. Andrea Pinamonti, i cili aktualisht është pjesë e Sassuolos, po shijon një romancë me modelen bjelloruse Dasha Lapushka. Futbollisti...

Kombëtare

“La Casa de Quiz” mbërrin në shtëpinë më të famshme të mbarë Shqiptarisë, “Big Brother VIP2 Albania”. Gazetari i SuprSportit, Gjergji Stefa, kishte përgatitur...

Merkato

Galatasaray piketon sulmuesin shqiptar. Me 10 gola dhe 4 asiste deri në këtë pikë të sezonit në Superligën Turke, Valon Et’hemi ka tërhequr vëmendjen...