Connect with us

Hi, what are you looking for?

Tenis

Djokovic, në finale të Wimbledonit, e 32-ta në karrierë në turnetë Grand Slam

Novak Djokovic shfrytëzoi momentin e tij për t’u kualifikuar në finalen e Wimbledonit për herë të tetë në karrierën e tij. Në fakt, është finalja e 32-të për Nolen në një turne Grand Slam.

Askush nuk është shfaqur kaq shumë në sfidat e fundit të një turneu të madh, megjithëse përqindja e tij e suksesit nuk është e njëjtë me atë të Rafael Nadalit (spanjolli ka 22 tituj, serb 20).

Djokovic mposhti në gjysmëfinale Cameron Norrie 3-1 me sete (2-6, 6-3, 6-2 dhe 6-4). I pari, në fakt, ishte zhgënjim total për tenistin serb, por reagimi i tij ishte i menjëhershëm, duke fituar tri sete radhazi pa shumë sforcim. Në finale të Wmbledonit Nole do të përballet me australianin Nick Kyrgios.

 

Tenistë me më shumë finale “Grand Slam”

Novak Djokovic 32

Roger Federer    31

Rafael Nadal       30

Ivan Lendl           19

Pete Sampras     18

Lajme të tjera

Bundesliga

Thomas Tuchel mori drejtimin e Bayern Munich të premten, pas shkarkimit të trajnerit Julian Nagelsmann. Më pak se 24 orë nga zyrtarizimi i tij...

Kombëtare

Mjaft i dëshpëruar u shfaq trajneri Sylvinho në intervistën për SuperSport, pas humbjes minimale në Poloni. Trajneri brazilian nuk i kurseu komplimentet për atë...

Premier League

Tottenham shkarkon Conten. Lajmi ishte në ajër prej ditësh por mbrëmjen e të dielës ka ardhur edhe zyrtarizimi i prishjes së bashkëpunimit mes palëve....

Euro 2024

Shqipëria e nis me humbje edicionin e ri të kualifikueseve të Euro 2024, duke u mundur minimalisht 1-0 në Varshavë. Një gol i shënuan...