Connect with us

Hi, what are you looking for?

Katar 2022

“Do i denoncojmë autorët”, Tchouameni: Nuk harrohet lehtë ky hidhërim

Aurelien Tchouameni dhe Kingley Coman, nuk ia dolën t’i shënonin penalltitë e tyre në finalen e Kupës së Botës, gabime që i dhuruan Argjentinës trofeun e Botërorit për herë të tretë në histori.

Dy lojtarët janë përballur me ofendime pafund dhe komente raciste nga tifozët francezë, veprime që kanë sjellë reagimin e Bayern Munchen dhe Federatës Franceze të Futbollit.

Bayerni dënon ashpër komentet raciste të bëra kundër Kingsley Coman. Familja e Bayernit të mbështet, racizmi nuk ka vend në sport dhe në shoqërinë tonë”, lexohej në komunikatën zyrtare të kampionëve të Gjermanisë.

FFF shkon edhe më tej: “Pas finales së Kupës së Botës, disa lojtarë të skuadrës franceze ishin objektiv i gjuhës së papranueshme raciste dhe urrejtjeje në mediat sociale.

 

Federata Franceze e Futbollit dënon ashpër këto sjellje dhe lëvizje të patolerueshme. FFF ka vendosur të bëjë ankesë kundër autorëve të tyre”.

Në lidhje me zemërimin e tifozëve ka reaguar edhe mesfushori i Realit. “Do të duhet shumë kohë për të tretur hidhërimin dhe zhgënjimin. Ne vërtet bëmë më të mirën.

Unë mora përgjegjësitë e mia, nuk shkoi mirë dhe jam i pari që më vjen shumë keq. Jam i bindur se e ardhmja e kombëtares franceze do të jetë e ndritur”, shkroi Tchouameni në rrjetet sociale.

Lajme të tjera

Europa League

Kapiteni i Atalanta-s në finalen e Europa League, të cilën skuadra italiane e fitoi me rezultatin 3-0 ndaj Bayer Leverkusen, Berat Gjimshiti deklaroi për...

La Liga

Drejtuesit e Barcelonës kanë nisur të mendojnë tashmë për sezonin e ardhshëm me skuadrën që i duhet të kënaqej vetëm me vendin e dytë...

Europa League

Duke folur për mediet pas disfatës në finalen e Europa League, që korrespondon edhe me humbjen e parë pas 51 ndeshjes, trajneri i Bayer...

Spanjë

Mesfushori i Real Madrid-it, Toni Kroos ka vendosur të largohet nga futbolli pas përfundimit të EURO 2024. Kampionati europian në Gjermani do të jetë...