Connect with us

Hi, what are you looking for?

Champions League

Dominimi absolut i klubeve spanjolle, kanë fituar 22 finale europiane radhazi

Është një fakt absolutisht i jashtëzakonshëm: klubet spanjolle i kanë fituar të 22 finalet e fundit evropiane që kanë luajtur. Suksesi i fundit ishte ai i Sevillas, në Budapest, kundër Romës.

Lexo edhe:

Klubi i fundit që ka mundur të mposhtë një klub spanjoll në finale ka qenë Bayerni i Mynihut. Në sezonin 2000-2001, gjigantët spanjollë fituan ndaj Valencias në finalen e Championsit pas goditjeje të 11-metërshave.

Pas këtij viti, Reali ka fituar 6 finale Championsi, Barcelona gjithashtu 4 finale të këtij kompeticioni, Sevilla 7 finale të Europa Leagues, Atletico e Madridit 3, dhe nga një Valencia dhe Villarreali.

Pra, që pas humbjes se Valencias me Bayernin në vitin 2021, asnjë ekip spanjoll nuk ka dështuar në finalet e Championit dhe të Europa League-s.

 

 

Lajme të tjera

Bundesliga

Union Berlin vijon të jetë në kërkim të një trajneri, për t’iu besuar pankinën pas shkarkimit të zviceranit Urs Fischer, teksa së fundi ka...

Featured

Jasir Asani shkëlqeu në plot kuptimin e fjalës me Kombëtaren e Shqipërisë, në kualifikueset drejt kampionatit europian, duke shënuar 3 gola e duke dhënë...

Itali

Pasi përfundoi aventurën me Tottenham sezonin e shkuar, Antonio Conte vijon të shijojë pushimet dhe kohën me familjen. Megjithatë, ashtu siç e ka theksuar...

Serie A

Interi harron Frattesin. Zikaltrit publikuan protokollin e ndeshjes ndaj Juventusit, teksa mesfushori italian nuk figuronte as mes futbollistëve të formacionit dhe as mes atyre...