Eredivisie

Dominimi i PSV-së në dy dekadat e fundit, Ajaxi duhet të trembet

PSV Eindohevn festoi titullin kampion në Holandë, ku po vijon epokën e dominimit, duke i dhuruar trajnerit të saj një kënaqësi të veçantë. Phillip Cocu fitoi titullin e tij të tretë në 5 vitet e fundit si trajner i PSV-së. Vetëm në 2014-ën, kur titulli shkoi për Ajaksin dhe sezonin e kaluar që e mori Feyenoordi, Cocu nuk e ka përfunduar kampionatin i pari me skuadrën e tij.

Phillip Cocu në këtë mënyrë mbetet në ndjekje të rekordit të Guus Hidding, që është dhe trajneri më i suksesshëm i PSV-së me 6 tituj kampion.

Në një kampionat të dominuar PSV e fiton titullin këtë vit 3 javë para fundit, vetëm në 2005-ën ky klub e kishte siguruar më herët titullin, pasi atë sezon festonte 4 javë para fundit.

Me 24 tituj kampion në histori, PSV Eindhoven ngushton diferencën me Ajaxin e Amsterdamit, pasi ngelet në vendin e dytë në listën e skuadrave që kanë më shumë tituj kampionë në futbollin holandez, ndërsa Ajaxi kryeson me 33 tituj.

Gjithsesi, si po ecin gjërat, “harkëtarët” kanë arsye për t’u frikësuar , kjo për faktin se PSV është me diferencë të ndjeshme klubi më i suksesshëm në Eredivisie në shekullin e ri, pasi plot 10 nga 24 titujt që ka në total, i ka fituar në këto dy dekadat e fundit.

Gjatë kësaj periudhe Ajaxi ka fituar 6 tituj, një trofe e ka ngritur AZ Alkmaar, një titull ka shkuar për Twente dhe një tjetër për Feyenoordin.

Pas Ajaxit dhe PSV-së, skuadra nga Roterdami është më e suksesshmja në Eredivisie me 15 tituj kampion.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

To Top