Formula 1

Dorëzohet Liberty Media, Silverstone drejt qëndrimit në kalendarin e garave

Çmimi i Madh i Britanisë në pistën e Silverstone duket se do të qëndrojë në kalendarin e Botërorit të Formula 1. Liberty Media, që është në pronësi të këtij kampionati, është shumë pranë një marrëveshjeje me British Racing Drivers Club për rinovimin e kontratës, lajm ky që u bë i ditur nga “Financial Times”.

Liberty Media ishte vënë në kërkim të një zone të re për pistë të Formula 1 pas prezantimit të klauzolës për ndërprerjen e kontratës nga organizatorët e garës së Silverstone për shkak të kostove të larta. Por, sipas “Financial Times”, kërkimet nuk shkuan mirë, kështu që bisedimet me British Racing Drivers Club u intensifikuan dhe tani po shkohet drejt rinovimit të kontratës.

Kjo lëvizje konsiderohet si një prapakthehu nga ana e Liberty Media, që më parë kishte refuzuar rinegocimin e kontratës me organizatorët e garës së Silverstone, të cilët kishin kërkuar kushte më të mira.

Akordi që ishte nënshkruar me Bernie Ecclestone parashikonte një rritje vjetore me 5% të kompesimit në drejtim të pronarëve të Formula 1. Kontributi fillestar ishte 11.5 milionë Paund dhe në 2026 ai do të shkonte në 26 milionë Paund.

Tani, Liberty Media kërkon 18 milionë Paund, ndërsa British Racing Drivers Club ofron 15. Në javët e ardhshme pritet që të zyrtarizohet ky akord për rinovimin e kontratës, ndërkohë që Liberty Media vijon tratativat për organizimin e një garë në zonën rreth Olympic Park në lindje të Londrës.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency