IPKO Superliga

Drita bën kampionen, mposht Ballkanin dhe i merr kreun!

Drita mposhti 2-1 Ballkanin në supersfidën e javës së 16-të në Ipko Superligën e Kosovës dhe u ngjit në krye të klasifikimit me 1 pikë më shumë se skuadra e Ismet Munishit. Të tre golat e kësaj sfide u realizuan në pjesën e parë me Kastriot Rexhën që fitoi duelin personal ndaj Mirlind Dakut pasi shënoi dy herë, ndërsa kryegolashënuesi i kampionatit u mjaftua vetëm me një gol. Në Gjilan Drita shfrytëzoi në maksimum faktorin fushë ashtu siç bëri Ballkani në fazën e parë. Në minutën e 31-të Kastriot Rexha zhbllokoi shifrat, ndërkohë që miqtë nga Suhareka barazuan me njeriun e momentit, Mirlind Dakun në minutën e 44-t.

Goli i 21-të në kampionat për ish-sulmuesin e Kukësit. Por festa e Ballkanit për golin e barazimit zgjati vetëm disa sekonda pasi 1 minutë më pas Rexha shënoi sërish për epërsinë e vendasve. Drita e menaxhoi deri në fund këtë avantazh duke marrë një fitore shumë të rëndësishme që e ngjiti në kuotën e 36 pikëve dhe në të njëjtën kohë duke i shkaktuar Ballkanit humbjen e 2-të sezonale. Fitoi duelin e drejtëpërdrejtë për mbijetesën Llapi që kaloi në Podujevë lehtësisht 2-0 Besën e Pejës që pozicionohet në vendin e fundit. Golat për Llapin u shënuan në pjesën e parë nga Veliu dhe Hoti.