Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Duket e pabesueshme, por ky mesfushor ka qenë lojtari më i paguari në 2011-ën pas Messit dhe Ronaldos

Argjentinasi pak i njohur, Dario Conca ishte dikur lojtari i tretë më i paguar në futbollin botëror, vetëm Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi ia kalonin.

Në vitin 2011, Conca ishte pjesë e klubit të Fluminense dhe luajti një rol kyç që skuadra të fitonte kampionatin e parë brazilian që nga viti 1984, përpara se të transferohej në Kinë.

Ai u votua gjithashtu si lojtari më i mirë në Serinë A të Brazilit në vitet 2009 dhe 2010. Si rezultat i paraqitjeve të tij, shumë klube në mbarë botën ishin të interesuara për të afruar Conca në radhët e tyre.

Megjithatë, mesfushori ishte kundër një lëvizjeje në një klub të madh evropian dhe në vend të kësaj u transferua te skuadra e Superligës Kineze, Guangzhou Evergrande, pasi u arrit një marrëveshje fitimprurëse për klubin e Fluminense.

Klubi kinez shpenzoi një rekord të atëhershëm prej 10 milionë dollarësh për të. Conca nënshkroi një marrëveshje 2-vjeçare e gjysmë, nga e cila fitoi 170,000 paund në javë, duke u renditur si lojtari i tretë më i paguar në botë.

Lajme të tjera

Bundesliga

Union Berlin vijon të jetë në kërkim të një trajneri, për t’iu besuar pankinën pas shkarkimit të zviceranit Urs Fischer, teksa së fundi ka...

Featured

Jasir Asani shkëlqeu në plot kuptimin e fjalës me Kombëtaren e Shqipërisë, në kualifikueset drejt kampionatit europian, duke shënuar 3 gola e duke dhënë...

Itali

Pasi përfundoi aventurën me Tottenham sezonin e shkuar, Antonio Conte vijon të shijojë pushimet dhe kohën me familjen. Megjithatë, ashtu siç e ka theksuar...

Serie A

Interi harron Frattesin. Zikaltrit publikuan protokollin e ndeshjes ndaj Juventusit, teksa mesfushori italian nuk figuronte as mes futbollistëve të formacionit dhe as mes atyre...