Connect with us

Hi, what are you looking for?

Lajme

Dy gjysmëfinale radhazi në Botëror, ish-trajneri i Dinamos mes legjendave të stolit

Trajneri i Kroacisë, Zlatko Dalic, ka hyrë në një rreth të ngushtë trajnerësh, ku bëjnë pjesë emra të rëndësishëm si italiani Pozzo apo gjermani Beckenbauer, të cilët kanë arritur të kualifikohen në dy gjysmëfinale radhazi të një Botërori.

Dalic ishte trajner i përfaqësueses ballkanase katër vjet më parë në Rusi, ku arriti rezultatin më të mirë në historinë e shkurtër të Kroacisë, finalen e humbur kundër Francës.

Vittorio Pozzo, para Luftës së Dytë Botërore, udhëhoqi Italinë drejt titullit në 1934 dhe 1938. Përveç italianit ishin kualifikuar në dy gjysmëfinale radhazi Carlos Bilardo me Argjentinën (1986-1990) dhe Franz Beckenbauer me Gjermaninë (1986-1990) dhe më pas një tjetër gjerman: Joachim Low (2010-2014). Më mirë se ata ka bërë vetëm Helmut Schon, sërish gjerman, që u kualifikua në tri gjysmëfinale me Gjermaninë e atëhershme Perëndimore (1966-1970-1974). Një rekord që Dalic mund ta arrijë nëse do të vazhdojë të jetë trajner i Kroacisë.

Lajme të tjera

Kategoria Superiore

Big Brother Mania edhe në mbrëmjen gala “Më të mirët 2022”, që organizohet nga FSHF dhe Digitalb, dhe që po transmetohet në SportNews, teksa...

Segunda Division

Myrto Uzuni rikthehet vrullshëm. Pas dy ndeshjes mungesë për shkak dëmtimi, sulmuesi i Kombëtares Shqiptare është rikthyer titullar në sfidën Granada-Andorra dhe ka shënuar...

Eliminatore

Pasi mbylli aventurën me Portugalinë, tashmë trajneri Fernando Santos është prezantuar te Polonia. Tekniku portugez do ë provojë të polakët në Europianin e vitit...

Futboll

El Mundo Deportivo ka zbuluar një prapaskenë interesante që ka lidhje me Cristiano Ronaldon dhe Leo Messin. Sulmuesi portugez ishte ende pjesë e Real...