Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Dy shqiptarë ngjisin Lusanne Ouchy në elitën e futbollit zviceran për herë të parë në histori

Lusanne Ouchy siguroi ngjitjen në elitë falë rezultatit të përgjithshëm 6-2 ndaj Sion-it, të Paolo Tramezzanit, ish-asistenti i Gianni De Biasi, që kështu bie në Challenge League.

Në ndeshjen e dytë, atë të kthimit Lusanne triumfoi 4-2 dhe protagonist absolut ishte Liridon Mulaj me dy gola gjithashtu edhe Alban Ajdini gjeti rrugën e rrjetës.

Lexo edhe: 

Ashtu si në ndeshjen e parë, Mulaj zhbllokoi rezultatin në minutën e 6′, ndërsa miqtë barazuan pas 17 minutash me Zuffi.

10 minuta nga fundi i pjesës së parë, Lusanne mori avantazhin, këtë herë me Ajdinin, i cili u shërbye nga lojtari tjetër me origjinë shqiptare Qarri.

Por, pjesa e parë u mbyll në barazim, kjo pasi Sion shënoi me Grgic në minutën e 39′.

Në fraksionin e dytë, vendasit shënuan me Okou në minutën e 81′, ndërsa llogaritë i mbylli 24-vjeçari, Liridon Mulaj me golin e katërt në minutën e 89′.

Lajme të tjera

La Liga

Eric Garcia u detyrua të largohej nga Barcelona këtë merkato teksa u transferua te Girona me anë të formulës së huazimit. Pasi debutoi me...

Legjionarët

30 mijë tifozë polakë në stadiumin ‘Wojska Polskiego’ të Varshavës, thërrasin në kor emrin e Ernest Muçit, i cili bëri një 70-minutësh për kornizë...

Kombëtare

Kushtojnë shtrenjtë flakadanët e hedhur në fushë në fillim të ndeshjes me Poloninë nga tifozët kuqezi, duke shkaktuar ndërprerjen e ndeshjes për disa minuta....

Kombëtare

Shtatori kuqezi sjell një rekord të ri për Shqipërinë edhë në renditjen botërore të FIFA-s. Falë barazimit në Pragë me Çekinë dhe fitores ekzaltuese...