Rusi 2018

Dyshime për pakte në eliminatoret e Amerikës së Jugut

Eliminatoret e Amerikës së Jugut, me 3 skuadra dhe vendi në Play-off që u përcaktuan në ndeshjet e fundit kanë krijuar jo pak dyshime sa i përket tolerimeve të mundshme, pagesave për skuadrat e mbetura jashtë gare  por dhe pakteve mes lojtarëve në fushën e lojës në përballjet direkte mes ekipeve që pretendonin për një vend në botërorin rus. Nën akuzë kanë përfunduar pothuajse të gjitha sfidat ku më e përfolura është ndeshja mes Perusë dhe Kolumbisë e luajtur në Lima, ku futbollisti i Monacos Radamel Falcao u kap disa herë nga kamerat duke i folur nën zë lojtarëve peruanë, pasi barazimi 1-1 ishte rezultati më i mirë për të dyja kombëtaret, sepse lejonte Kolumbinë të kalonte direkt dhe Perunë të shkonte në Play-off ku nuk pritet ta ketë shumë të vështirë ndaj Zelandës së Re duke kërkuar rikthimin  në botëror për herë të parë që prej 1982.

Marrëveshja në fushë u arrit pasi u mësua se Brazili nuk po lëshonte aspak ndaj Kilit, me Selecaon që fitoi 3-0 sfidën e saj ndërkohë që dhe Ekuador – Argjentinë gjithashtu përflitet si e toleruar nga ana e vendasve që nuk kishin asnjë objektiv. Që përpara ndeshjes, në media të ndryshme u shkruajt se lojtarët e Ekuadorit po paguheshin me valixhe me para, gjë që u mohua kategorikisht nga trajneri i vendasve Horge Seliko. Gjithashtu dhe trajneri i Venezuelës, Dudamel përpara ndeshjes me Paraguajin akuzoi vendasit se po përpiqeshin të korruptonin lojtarët e tij nëpërmjet favoreve seksuale. Gjithsesi Venezuela bëri detyrën duke fituar 1-0 në transfertë e duke mos lejuar Paraguajin të shkonte në Botërorin rus.

To Top