Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

E ardhmja e Morata-s në udhëkryq, “plan B” që e mban sulmuesin te Juve

E ardhmja e Alvaro Morata-s është ende për t’u shkruar. Aktualisht i angazhuar me kombëtaren e tij po pret të kuptojë se në cilin ekip do të luajë vitin e ardhshëm. Sulmuesi është i bindur se dy janë opsionet më të mira të mundshme, të vazhdojë me Juventusin ose të kthehet në Atletico Madrid, klub me të cilin ai është ende i lidhur me kontratë deri më 30 qershor 2023.

Juve nuk dëshiron ta blejë për shumën e rënë dakord prej 35 milionë euro dhe për këtë arsye po negocion me klubin iberik për të ulur çmimin, pasi “Zonja e Vjetër” është e gatshme të paguajë deri në 20 milionë euro për të.

Megjithatë ka edhe një “plan B” për të ardhmen e Morata-s.

Duke qenë se Atletico nuk pranon zgjidhje tjetër përveç shitjes dhe Juventus nga ana tjetër nuk e blen lojtarin për atë shifër, ka një zgjidhje të ndërmjetme që mund të kënaqë të gjitha palët e përfshira, Morata duhet të zgjasë kontratën e tij për një vit, pra deri në vitin 2024 dhe më pas t’i shitet Juventusit, por sërish me formulën e një huazimi prej 10 milionë eurosh. Ky është opsioni që mund të zhbllokojë gjithçka.

Bisedimet mes dy klubeve janë intensive, pavarësisht se Atletico e di mirë faktin se ka edhe klube të tjera të interesuara për lojtarin. Arsenali dhe Newcastle janë gjithashtu në gjurmët e sulmuesit, por për Morata-n dy opsionet e vetme janë Torino ose Madridi. Pas zgjedhjes së tij qëndrojnë arsye familjare dhe sportive, duke qenë se ai do të mbetej ende në një ekip që do t’i lejonte të luante në Champions League.

Lajme të tjera

Champions League

Manchester City dështoi te penalltitë përballë Realit të Madridit, duke i thënë lamtumirë Champions League. Rrugëtimi i kampionëve në fuqi u mbyll në çerekfinale,...

Eredivisie

Lajm i keq për tifozët e Vitesses, skuadër e Eredivisies. Përmes një njoftimi zyrtar për shtyp, KNVB (d.m.th. Federata Holandeze e Futbollit) njoftoi se...

Featured

Aksionet e familjes Halili te Tirana dalin në shitje. Zyra e Përmbarimit privat Albase ka shpallur daljen në ankand të 66% të aksioneve të...

Serie A

Mesfushori i Interit, Hakan Calhanoglu ka dhënë një intervistë për faqen humoristike sportive “Gli Autogol”, ku ka rrëfyer dhe aspekte të tjera të shokëve...