Tokyo 2021

E bujshme, Italia pranë përjashtimit nga Olimpiada e Tokyos

Italia drejt përjashtimit nga Lojërat Olimpike të Tokyos. Ky është vendimi i CIO-s (Komiteti Olimpik Ndërkombëtar), që pritet të zyrtarizohet të mërkurën, në orën 17:30. Nëse nuk do të dekretohet ligji që zgjidh autonominë e CONI-t (Komiteti Olimpik Kombëtar Italian), Italia do të bëjë një figurë vërtet të keqe.

Sportistë si Federica Pellegrini apo Gregoria Paltrinieiri, mjafton të përmenden dy, do të mund të garojnë në evntin më të madh sportiv të vitit si të pavarur, pra jo me siglën e një shteti (pa flamur dhe himn), sikurse i ndodhi Bjellorusisë së Llukashenkos apo Rusisë, që u përfshi në skandalin e dopingut.

Do të ishte një figurë qesharake e vendin përtej Adriatikut edhe në këndvështrimin e Lojërave Olimpike Dimërorë Milano-Cortina 2026, që do të thotë se do të ndërpriten edhe financimet e CIO-s në Itali.

Më një fjalë, situata është shumë delikate dhe vetëm qeveria italiane mund ta zhbllokojë “in extemis”, pasi Lozana e ka bërë të qartë: ka gati vendimin për përjashtimin e Italisë nga Olimpiada.

Është një rast politik i paprecedent, duke qenë se dekreti për dhënien e autonomisë CONI-t është gati, por që ka mbetur thjesht për t’u aprovuar.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency