Connect with us

Hi, what are you looking for?

Atletikë

E konsiderojnë trashëgimtarin e Usain Bolt, atleti nga Botswana çudit botën

Nuk është hera e parë që flitet për trashëgimtarin e Usain Bolt. Prania e një sportisti të ri, i aftë për t’u bërë mbreti i shpejtësisë dhe për të dominuar pistën e tartanit, pritet si ardhja e Mesisë. Një emër i ri mund të jetë “i përzgjedhuri”: Letsile Tebogo.

Atleti i ri nga Botsvana sapo ka rifituar titullin e tij botëror nën 20 vjeç në Cali, në garën e 100 metrave. Ai vendosi një rekord të ri botëror duke hyrë në vijën e finishit për 9.91 sekonda, gjë që e vendos atë të njëmbëdhjetin në listën botërore për sezonin.

Tebogo uli rekordin e tij me tri të qindtat, të cilin e kishte vendosur në Kampionatin Botëror të fundit (9.94), ku arriti në gjysmëfinale. Këtë vit ai ka vrapuar tri herë nën 10 sekonda, e para në prill me 9.96.

https://www.youtube.com/watch?v=-ne-lmyd6H0

Lajme të tjera

Euro 2024

Skuadra kombëtare zhvilloi sot stërvitjen e parë në “Shtëpinë e Futbollit” dhe të parën nën drejtimin e brazilianit Sylvinho. Kuqezinjtë kanë filluar përgatitjet për...

Kombëtare

Kombëtarja Shqiptare vijon punën për t’u përgatitur për ndeshjen e parë eliminatore të Europianit Gjermani 2024, e planifikuar për t’u luajtur mbrëmjen e të...

Gossip

Ish-sulmuesi i Interit bën “supergol”. Andrea Pinamonti, i cili aktualisht është pjesë e Sassuolos, po shijon një romancë me modelen bjelloruse Dasha Lapushka. Futbollisti...

Merkato

Galatasaray piketon sulmuesin shqiptar. Me 10 gola dhe 4 asiste deri në këtë pikë të sezonit në Superligën Turke, Valon Et’hemi ka tërhequr vëmendjen...