MotoGP

E trishtë, ndahet nga jeta Fausto Gresini!

Sporti në përgjithësi dhe motociklizmi në vecati janë në zi. Fausto Gresini është ndarë nga jeta duke mos e fituar dot betejën me koronavirusin.  Ish piloti që fitoi dy tituj kampion bote në klasin 125 kubik dhe që më pas ndërtoi skuderinë me emrin e tij u dorëzua në moshën 60-vjeçare. Prej ditësh lajmet që vinin nga spitali i qytetit të Bolognës nuk sillnin optimizëm derisa erdhi njoftimi më i hidhur nga skuderia e tij Gresini që konfirmoi ndarjen nga jeta të Faustos.

Pas një karriere të sukseshsme si pilot ku fitoi dy tituj edhe pse nuk garoi asnjëherë përtej klasit 125 kubik, Fausto Gresini në vitin 1997 u tërhoq si pilot dhe ndërtoi skuderinë e tij, që në vijimësi pati një sukses të jashtëzakonshën, duke fituar tituj botëror në Moto 3, në 250 kubikësh, më pas edhe në Moto 2, teksa aktualisht skuderia e tij ishte e pransihme në  Moto GP me  Aprilian.

Emra të mëdhenj kanë kaluar nga skuderia e Fausto Gresinit, si Loris Capirossi, Alex Barros, Marco  Simoncelli, Sete Gibernau e Tony Elias. U infektua me Covid-19 në dhjetor dhe pasi qëndroi për disa kohë në spitalin e Immolas, gjëndja e tij u përkeqësua dhe u transferua në Bologna, por për fat të keq nuk ia doli të mbijetonte.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency