Connect with us

Hi, what are you looking for?

Lajme

E zbulon “The Sun”, ja ku do të luhet finalja e Botërorit 2026

Finalja e Kupës së Botës 2026 do të luhet në “AT&T Stadium” në Arlington. Lajmi bëhet i ditur nga tabloidi britanik “The Sun”.

Kupa e Botës në futboll është ngjarja më e madhe sportive në botë. Rreth 1.5 miliardë njerëz ndoqën ndeshjen finale të “Botërorit  2022”, ku u përballën Franca dhe Argjentina.

“The Sun” zbulon gjithashtu se Teksasi i Veriut do të jetë baza qendrore për FIFA-n, organ drejtues i sportit, gjatë turneut.

Lexo edhe:

Gjithsesi, as FIFA dhe as zyrtarët lokalë nuk e kanë konfirmuar zyrtarisht lajmin.

Kupa e Botës 2026 do të zgjerohet nga 32 ekipe në 48 ekipe për herë të parë, që do të thotë se do të luhen gjithsej 104 ndeshje mes Shteteve të Bashkuara, Kanadasë dhe Meksikës.

Ndeshja hapëse thuhet se do të luhet në “Estadio Azteca”, në Mexico City, ku Diego Maradona shënoi golin e tij “Hand of God” kundër Anglisë në çerekfinalet e Kupës së Botës 1986.

Arlington është një nga 16 qytetet ku do të luhen ndeshjet.

Vlen të përmendet që Stadiumi AT&T mund të mbajë gati 100,000 njerëz. Në këtë impiant organizohen ndeshje Super Bowl, përballje të rëndësishme të futbollit të kolegje, rodeo, ndeshje boksi etj.

Lajme të tjera

Champions League

Manchester City dështoi te penalltitë përballë Realit të Madridit, duke i thënë lamtumirë Champions League. Rrugëtimi i kampionëve në fuqi u mbyll në çerekfinale,...

Eredivisie

Lajm i keq për tifozët e Vitesses, skuadër e Eredivisies. Përmes një njoftimi zyrtar për shtyp, KNVB (d.m.th. Federata Holandeze e Futbollit) njoftoi se...

Serie A

Mesfushori i Interit, Hakan Calhanoglu ka dhënë një intervistë për faqen humoristike sportive “Gli Autogol”, ku ka rrëfyer dhe aspekte të tjera të shokëve...

Bundesliga

Serie A dhe Bundesliga kanë një mundësi të artë për të dërguar sezonin e ardhshëm në Champions League jo 5, por plot 6 skuadra!...