Connect with us

Hi, what are you looking for?

Conference League

Egnatia mund të luajë “derbi” shqiptar në Europë, Kupa ‘bileta’ për në raundin e dytë të Conference League

Egnatia do të marrë për herë të parë në historinë e saj në arenën ndërkombëtare, pasi dy javë para fundit të kampionatit siguroi matematikisht vendin e tretë të renditjes. Rrogozhinasit kanë qenë surpriza më e bukur e këtij edicion duke arritur që të befasojnë të gjithë, pasi jo vetëm janë zyrtarisht forca e tretë e kampionatit, por do të luajnë dhe finalen e Kupës së Shqipërisë në 1 qershor ndaj Tiranës.

Ekipi i drejtuar nga Edlir Tetova ka mundësinë për të marrë trofeun e parë të rëndësishëm në histori, por në anën tjetër është rasti ideal për të nisur aventurën europiane në turin e dytë të kualifikueseve të Conference League. Për Egnatian nuk është vetëm fitimi i një trofeu në lojë, por sigurimi I disa të ardhurave më tepër, për shkak se do të kalonte direkt raundin e parë.

Lexo edhe:

Rrogozhinasit marrin për herë të parë në arenën ndërkombëtare dhe do të jenë në vazon e ekipeve jo favorite. Në këtë mënyrë rrogozhinasit rrezikojnë që të përballen me Shkëndijën, Shkupin ose Dritën, skuadrat shqiptare nga Maqedonia e Veriut dhe Kosova, ndërkohë që Gjilani ndodhet në vazon e njëjtë me Egnatian, nëse nuk fitonë kupën e Shqipërisë.

Lajme të tjera

Kombëtare

Shqipëria e minifutbollit shkruan historinë në Essen të Gjermanisë, duke e kaluar për herë të parë fazën e grupeve. Kuqezinjtë e trajnerit Irtan Sejko...

Sport

Suedia është bërë vendi i parë në botë që ka regjistruar zyrtarisht seksin si sport. “Si çdo sport tjetër, arritja e rezultateve të dëshiruara...

Kombëtare

Emisioni Analizë Kuq e Zi, nën moderimin e Sokol xhihanit, publikoi sipas statistikave atë që konsiderohet si formacioni më i mirë i mundshëm i...

Kategoria Superiore

Tirana vijon përgatitjet për të kompletuar skuadrën në prag të turit eliminator të Conference League, teksa pas konfirmimit të trajnerit Orges Shehi në pankinë,...