Connect with us

Hi, what are you looking for?

Moshat Kuqezi

Ekskluzive/ Shqipëria dorëzon aplikimin, synohen finalet e Kampionatit Evropian për 19-vjeçarët

Shqipëria ka dorëzuar këtë të mërkurë në UEFA aplikimin për organizimin e Kampionatit Evropian të 19-vjeçarëve në vitin 2026.

Federata Shqiptare e Futbollit ka paraqitur në qeverinë Evropiane të futbollit të gjithë dokumentacionin për të konkurruar për të drejtën e organizimit të finaleve të Kampionatit Evropian për të rinjtë.

Presidenti Armand Duka lajmëroi se është realizuar aplikimi, por SuperSport mëson se bëhet fjalë për Evropianin e vitit 2026. Me zhvillimin infrastrukturor në vitet e fundit, tashmë, vendi ynë e ka kapacitetet për të pritur një organizim të këtyre përmasave.

Lexo edhe:

Në draftin e paraqitur është gjithë dokumentacioni i kërkuar, për kushtet dhe mundësitë që ofron Shqipëria për organizmin e një kompeticioni të tillë që do të ishte më i madhi i zhvilluar ndonjëherë në vendin tonë.

Pas organizimit të finales së Conference League tani Shqipëria ka dhe eksperiencën për të organizuar një tjetër ngjarje, akoma dhe më të madhe.

 

Lajme të tjera

Euro 2024

Pak ditë na ndajnë nga fillimi i Kampionatit Europian, Gjermani 2024 dhe tashmë kanë nisur llogaritë e grupeve përkatëse. Shqipëria ndodhet në Grupin B...

Euro 2024

Gjashtë muaj në Serie A ishin të mjaftueshme për të bindur Interin për të firmosur me Kristjan Asllanin. Organizatori kuqezi spikati e skuadrën e...

Kombëtare

Erjon Bogdani vijon të jetë golashënuesi më i mirë në historinë e kombëtare shqiptare me 18 rrjeta. Ish-sulmuesi i njohur, i cili në Itali...

Euro 2024

Futbollisti i kombëtares së Çekisë, Michal Sadilek nuk do të jetë pjesë e skuadrës për ndeshjet e Euro 2024, dhe arsyeja është e pazakontë!...