Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Ekzaltimi i Superligës: Futbolli është i lirë, FIFA dhe UEFA s’i kërcënojnë dot klubet

“Ne kemi fituar të drejtën për të garuar. Monopoli i UEFA-s ka mbaruar. Futbolli është i lirë. Klubet tani janë të lira nga kërcënimi i sanksioneve dhe të lira të përcaktojnë të ardhmen e tyre.”

Kështu u shpreh Bernd Reichart, CEO i A22 Sports, kompani që synon të zhvillojë projektin e ri të stilit të Superligës, duke komentuar vendimin e Gjykatës së Drejtësisë së Bashkimit Europian.

Lexo edhe:

“Për tifozët ofrojmë shikim falas të të gjitha ndeshjeve të Superligës – lexohet në një postim në Tëitter – Për klubet të ardhurat dhe shpenzimet e solidaritetit do të jenë të garantuara”.

Pas këtyre qëndrimeve, ka reaguar menjëhere presidenti i La Ligas, Javier Tebas, i cili thekson se vendimi i Gjykatës nuk do të thotë se është pranuar Superliga.

“Për të qenë të qartë, nuk ka dyshime dhe dikush është keqkuptuar dhe ka shkuar në bar për të pirë birra deri në 5 të mëngjesit. Siç duket, ky ka qenë CEO i A22 Sports, Bern Reichart.

GJED-ja thotë se rregullat për pranimin e garave të FIFA-s dhe UEFA-s të jenë transparente, por jo se duhet të pranojnë Superligën. Përkundrazi, vë në dukje se kriteret e pranimit në gara duhet të jenë transparente, objektive dhe JO DISKRIMINUESE. Parime pikërisht të papajtueshme me Superligën.”

 

Lajme të tjera

Euro 2024

Pak ditë na ndajnë nga fillimi i Kampionatit Europian, Gjermani 2024 dhe tashmë kanë nisur llogaritë e grupeve përkatëse. Shqipëria ndodhet në Grupin B...

Euro 2024

Gjashtë muaj në Serie A ishin të mjaftueshme për të bindur Interin për të firmosur me Kristjan Asllanin. Organizatori kuqezi spikati e skuadrën e...

Kombëtare

Erjon Bogdani vijon të jetë golashënuesi më i mirë në historinë e kombëtare shqiptare me 18 rrjeta. Ish-sulmuesi i njohur, i cili në Itali...

Euro 2024

Futbollisti i kombëtares së Çekisë, Michal Sadilek nuk do të jetë pjesë e skuadrës për ndeshjet e Euro 2024, dhe arsyeja është e pazakontë!...