Connect with us

Hi, what are you looking for?

Katar 2022

Eliminuan Brazilin, sizmografët regjistruan tërmet në Kroaci

Fakulteti i Shkencave të Natyrës i Zagrebit (kryeqytet i Kroacisë), njoftoi këtë të diel përmes faqes së tij zyrtare në rrjetin social Facebook se sizmografët e Departamentit të Gjeofizikës zbuluan lëvizje sizmike gjatë festimeve “të dhunshme” për fitoren ndaj Brazilit, të premten e kaluar, që siguroi kualifikimin e ekipit të drejtuar nga Zlatko Dalic për në gjysmëfinale të Botërorit 2022.

Në atë publikim, fakulteti i lartpërmendur publikoi fotografi të sizmogrameve që tregojnë lëvizjet, duke shpjeguar se valëzimet e regjistruara, edhe pse të ngjashme me tërmetet, nuk janë tipike për tërmetet reale.

Sipas informacioneve të Departamentit të Gjeofizikës të Fakultetit të Shkencave të Natyrës, këto lëvizje përkonin me tri momente: kur Bruno Petkovic barazoi ndeshjen (1-1), në pjesën e dytë të shtesës, kur portieri Dominik Livakovic priti penalltinë e parë dhe kur kroatët fituan ndeshjen pas penalltisë së humbur nga braziliani Marquinhos.

 

Lajme të tjera

Bundesliga

Union Berlin vijon të jetë në kërkim të një trajneri, për t’iu besuar pankinën pas shkarkimit të zviceranit Urs Fischer, teksa së fundi ka...

Featured

Jasir Asani shkëlqeu në plot kuptimin e fjalës me Kombëtaren e Shqipërisë, në kualifikueset drejt kampionatit europian, duke shënuar 3 gola e duke dhënë...

Itali

Pasi përfundoi aventurën me Tottenham sezonin e shkuar, Antonio Conte vijon të shijojë pushimet dhe kohën me familjen. Megjithatë, ashtu siç e ka theksuar...

Serie A

Interi harron Frattesin. Zikaltrit publikuan protokollin e ndeshjes ndaj Juventusit, teksa mesfushori italian nuk figuronte as mes futbollistëve të formacionit dhe as mes atyre...