Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Emocione të forta në “Maracana”, Flamengo fiton Kupën e Brazilit me penallti

Flamengo arriti një fitore drithëruese përballë Corinthians në mitikun “Maracana”, aty ku fitoi Kupën e Brazilit për herë të katërt në histori. Sfida e parë kishte përfunduar në barazim pa gola, teksa dueli i kthimit u mbyll 1-1.

Pedro kaloi Flamengon në avantazh në minutën e shtatë pas një asisti të bukur nga kapiteni Everton Ribeiro, por ekipi mik riktheu baraspeshën tetë minuta përpara fundit nëpërmjet golit të Giulianos së ardhur nga stoli.

Më pas penalltitë: Filipe Luiz humbi të parën për Flamengon, por edhe Corinthians dështoi dy herë nga pika e bardhë (Fagner, Mateus Vital) dhe në stadiumin e famshëm nisi festa e lojtarëve dhe tifozëve të Flamengos, që më 29 tetor do të shijojnë një tjetër finale të gjithë braziliane.

Ekipi ku luajnë emra si Gabriel Barbosa, David Luiz, Arturo Vidal , Filipe Luiz, De Arrascaeta, Everton Ribeiro apo edhe “veterani” Diego, do të sfidojë Athletico PR e drejtuar nga Luiz Felipe Scolari në finalen e Libertadores, që do të zhvillohet në Guayaquil të Ekuadorit.

Lajme të tjera

Bundesliga

Bayerni i Mynihut ka gjetur trajnerin e ri. Lajmi i bujshëm vjen nga e përditshmja gjermane “Bild”, e cila raporton se në stolin e...

Legjionarët

Mirlind Daku është kthyer në një nga lojtarët më të rëndësishëm të Rubin Kazan. Sulmuesi kuqezi u transferua gjatë verës tek skuadra ruse ku...

Itali

Klubi i Inter bën me dije se Hakan Calhanoglu, regjizori titullar i mesfushës së trajnerit Simone Inzaghi, vuan një mbingarkesë muskulore në kofshën e...

Bundesliga

Julian Nagelsmann mund të rikthehet te Bajerni i Mynihut. Trajneri aktual i Gjermanisë ka kontratë me Federatën deri në korrik, kur do të vlerësohet...