Connect with us

Hi, what are you looking for?

Sport

Europiani i mundjes/ Shqipëria e nis keq, Dudaev e eliminon një azer

Shqipëria përfaqësohet me pesë mundës në kampionatin Europian që po zhvillohet në Zagreb të Kroacisë. Në stilin e lirë, në peshën deri në 65 kg, Islam Dudaev u eliminua në raundin e 1/16-vë pas humbjes 5-2 ndaj azerit Ali Rahimzada.

Në raundin e parë, 28-vjeçari çeçen që garon nën flamurin kuqezi, mundi 5-0 grekun Georges Pildis. Sytë janë nga Zelimkhan Abakarov, mundësi tjetër çeçen që përfaqëson Shqipërinë.

29-vjeçari do të synojë medalje në peshën 61 kg. Abakarov do të garojë në kryeqytetin kroat si kampioni i Botës në fuqi në mundje të lirë. Në të njëjtin stil në peshën 125 kilogram konkurron edhe Paris Karepi.

Lexo edhe:

Mundja klasike, ndryshe e njohur si greko-romake, do të përfaqësohet nga dy sportistë. Bajram Sina në peshën 60 kg dhe Kevin Kupi në peshën 77 kg.

Ndërkohë parë, Shqipërinë e përfaqëson në peshën 68 kg Albina Drazhi. Skuadra kombëtare shoqërohet në Europian nga trajnerët Leonard Çakmashi, Oltian Karaj dhe Ermal Kryeziu.

Si dhe nga Sahit Prizreni, presidenti i Federatës Shqiptare të Mundjes.

Lajme të tjera

Euro 2024

Shqipëria do të luajë në datën 26 mars një ndeshje miqësore ndaj përfaqësues së Zvicrës, lajm që u zbulua në emisionin “ELITE SHOW”. Çdo...

Kombëtare

Italia kampione në fuqi e Europës, do ta nisë Europianin e 2024-ës pikërisht përballë Shqipërisë në “Dortmund, mbrëmjen e 15 qershorit, teksa kreu i...

Futboll

Dani Alves akuzohet për sulm seksual për përdhunimin e dyshuar të një vajze në klubin e natës Sutton, në Barcelonë, më 30 dhjetor të...

Euro 2024

Një prapaskenë interesante edhe zbuluar në emisionin “ELITE SHOW”, çdo të hënë në SportNews (21:00), që ka lidhje me Luka Modric dhe Jahmir Hykën....