Lajme

Europiani i Volejbollit, Franca niset favorite

Volejbolli është një prej sporteve më të ndjekur të shekulli të fundit për shkak të paparashikuesmërisë dhe spektaklit të lojës në grup. Amerika Latine, SHBA por edhe Europa kanë rivalizuar historikisht me disa nga kombëtaret më elitare të planetit, por kjo verë, do të jetë e rezervuar ekskluzivisht për volejbollin europian ku disa nga superfuqitë e kësaj loje do të ndeshen në Poloni për të caktuar kampionen e re rë kontinentit të vjetër. Ky është edicioni i 30, pasi kampionati i parë u zhvillua në vitin 1948 në Itali. Është Rusia kombëtarja më e titulluar e kontinentit me 13 medalje të arta, e ndjekur nga Italia me 6 dhe Republika Çeke me 3 e Serbia me 2. Vendi mikpritës, Polonia që është një nga favoritet ë këtij sezoni, mbetet një nga kombëtaret më të forta të kontinentit pasi aktualisht mban vendin e tretë në kasifikimin e përgjithshëm të FIVB. Tauron Arena e Krakovës do të mbajë peshën më të madhe të Europianit 2017 me ndeshjet e grupeve dhe të raundeve pasardhëse deri në raundin e 4 skuadrave finaliste.

Me kapacitet 15300 vende, “Tauron Arena” është një nga strukturat më moderne të sportit të volejbollit në Europë, ndërsa për ceremoninë hapëse është caktuar Stadimi i Varshavës. Kampionia në fuqi e evenimentit është Franca, ndërsa në historinë 70 vjeçare, ky trofe është fituar nga 9 Kombëtare të ndryshme. Çdo skuadër do të grumbullojë në këtë europian nga 14 lojtarë. Franca është pikërisht favoritja e këtij turneu por rrugëtimi për blutë nuk do të jetë i lehtë sepse Italia dhe GJermania mund të rezultojnë surprizat e vërteta të këtij viti. Ekipe që gjithashtu konisderohen të forta në këtë edicion janë edhe Polonia, Rusia e Serbia. Janë ikërisht ballkanasit që prezantohen me numrin më të madh të talenteve dhe trajneri Nikola Grbic është përojekur të ndërtojë një skuadër të frikshme për çdo kundërshtar. Në krahun tjhetër, POlonia do të zbresë në parket me avantazhin e shtëpisë dhe faktit që vjen në këtë europian si kampione e botës. Kurek e Kubiak mbeten pikat e referimit në skuadrën e italianit Fefe De Giorgit.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency