Tenis

Federer, tenisti i parë që i bashkohet klubit të sportistëve miliarderë

Roger Federer së shpejti do të bëhet miliarderi (mbi 1 miliard euro) i parë i tenisit në vitin 2020 dhe sportisti i katërt që ka grumbulluar atë nivel të pasurisë.

Pasuria në rritje e Federer do të thotë që ai do t’i bashkohet klubit të miliarderëve, ku bëjnë pjesë Tiger Woods, Michael Jordan dhe Floyd Mayweather, si atletët më të pasur të të gjitha kohërave.

Legjenda e tenisit ka ndërtuar pasurinë e tij nga një kombinim i parave të fituara nga premiot në turnetë që ka marrë pjesë por edhe nga kontratat me një gamë të markave globale.

Sipas tennis.com, Federer tashmë ka fituar 689 milionë paundë, ndërsa 153 milionë të tjera i ka të garantuara nga kontratat e dakorduara të sponsorizimit në muajt dhe vitet e ardhshme.

Por, sipas Businessinsider.com, është suksesi i tij tregtar larg fushës së tenisit që e ka ndihmuar atë të grumbullojë pasurinë e tij.

38-vjeçari ka marrëveshje sponsorizimi me marka të tilla si Rolex, Uniqlo, Credit Suisse dhe Mercedes Benz.

Forbes gjithashtu ka raportuar se të ardhurat vjetore të Federer kanë arritur një rekord prej 80 milionë paundësh, pavarësisht se ai nuk është më në kulmin e formës të tij.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency